O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Zulayxo Maxkamova UrDUda bo’ldi
24-avgust kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Zulayxo Maxkamova Xorazm viloyati hokim o'rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig'i Nigora Qutlimurotova hamrohligida Urganch davlat universitetining Kimyoviy texnologiyalar fakultetiga tashrif buyurdi.  Mehmonlar universitet rektori Baxrom Abdullayev hamda Kimyoviy texnologiyalar fakulteti professor-o’qituvchilari tomonidan iliq qarshi olindi hamda fakultetning ilmiy-innovatsion sohadagi ishlanmalari, ishlab chiqarishga tayyor loyihalari koʻrgazmasi bilan yaqindan tanishtirildi.
Ko‘rgazmada fakultet olimlari, doktorant va magistrlari tomonidan yaratilgan 20 turdan ortiq ilmiy ishlanma va ixtirolar o‘rin olgan boʻlib, mehmonlarga professor M.Jumaniyozov tomonidan har bir mahsulotning yaratilishi haqida maʼlumotlar berildi.
Ayniqsa, qovundan ishlab chiqarilgan 100 dan ortiq mahsulotlar Z.Maxkamovada katta qiziqish uyg'otdi. Vazir o'rinbosari bu g'oya va loyihalarni ko'zdan kechirar ekan, ularni ishlab chiqarishga jalb qilish taklifini bildirib, bu borada  amaliy qoʻllab-quvvatlashini taʼkidladi. Shuningdek, mehmonlar fakultetning laboratoriyalari bilan ham yaqindan tanishdilar.

Заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Зулейха Махкамова посетила Ургу
24 августа заместитель премьер-министра Республики Узбекистан Зулейха Махкамова в сопровождении заместителя губернатора Харезмской области, начальника управления семьи и женщин Нигоры Кутлимуротовой посетила факультет химических технологий Ургенчского государственного университета.  Гости были тепло встречены ректором университета Бахромом Абдуллаевым и профессорско-преподавательским составом факультета химических технологий, а также были ознакомлены с выставкой научно-инновационных разработок, готовых к производству проектов факультета.
На выставке представлено более 20 видов научных разработок и изобретений, созданных учеными, докторантами и магистрами факультета, а гостям было предложено ознакомиться с работами профессора М.Джуманиязова, и была предоставлена информация о создании каждого продукта.
В частности, более 100 продуктов, изготовленных из дыни вызвала большой интерес З.Махкамовой. Рассматривая эти идеи и проекты, заместитель министра высказал предложение задействовать их в производстве, отметив их практическую поддержку в этом вопросе. Гости также поближе познакомились с лабораториями факультета.