Yaponiya universitetlari professorlari UrDUda bo’lishdi
Bugun, 7-sentabr kuni Yaponiyaning Nagoya milliy universiteti professori Sekine Takemasa hamda Nagoya iqtisodiyot universiteti professori  Alisher Umirdinov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurishdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan UrDU rektori Baxrom Abdullayev, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev hamda Ilmiy ishlar va innovatsialar bo'yicha prorektor Z.Ibragimovlarning rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Dastlab uchrashuvda rektor B.Abdullayev oliygohning ta’lim dasturlari, imkoniyatlari, talabalar uchun yaratilgan sharoitlar va o’quv jarayonlari to’g’risida ma’lumotlar berib, universitet faoliyati hamda endilikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi loyihalar bilan yaqindan tanishtirdi. Shuningdek, mehmonlar o’z universitetlari  haqida, oliygohning bugungi kunda jahon reytinggidagi o’rni  to’g’risida gapirishdi.
Muloqot chog’ida ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish, professor-o’qituvchi va talabalar anmashinuvini yo’lga qo’yish, hamkorlikda har ikki oliy ta’lim muassasalari professor-oʻqituvchilari uchun seminarlar o’tkazish, shu bilan birga, oliygoh talaba-yoshlari uchun yapon tili markazlarini tashkil etish borasida muzokaralar olib borilib, har ikki tarafning taklif va tashabbuslari tinglandi.
Shundan so'ng, mehmonlar universitetning yosh olim va tadqiqotchilari, talabalari uchun seminar o‘tkazishdi. Unda yapon oliygohlarida taʼlimning olib borilishi, talabalar uchun imkoniyatlar, grant loyihalar haqida qiziqarli maʼlumotlar taqdim etilgach,  “Xalqaro savdo tashkiloti huquqiy asoslari” mavzusida taqdimot qilindi.
Ayniqsa, oʻzbekistonlik professorning Yaponiya oliygohida faoliyat olib borishi talabalarda katta qiziqish uygʻotdi. Oʼzining taʼlim tizimi bilan dunyoga mashhur ushbu kunchiqar davlatning oliy taʼlim tizimi haqida oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

Профессора японских университетов посетили УрГу
Сегодня, 7 сентября, профессор Нагойского национального университета Японии Секине Такемаса и профессор Нагойского экономического университета Алишер Умирдинов посетили Ургенчский государственный университет. В рамках визита с гостями побывали ректор УрГУ Бахром Абдуллаев, проректор по международному сотрудничеству Г.Оразбаев и проректор по научной работе и инновациям. Состоялась официальная встреча З.Ибрагимовых.
Первоначально на встрече ректор Б.Абдуллаев проинформировал об образовательных программах вуза, возможностях, условиях и учебных процессах, созданных для студентов, ознакомил с деятельностью университета и новыми проектами, которые планируется реализовать. Также гости рассказали о своем вузе, о месте вуза в мировых рейтингах на сегодняшний день.
В ходе диалога были заслушаны предложения и инициативы обеих сторон по дальнейшему расширению двустороннего сотрудничества, налаживанию взаимоотношений между преподавателями и студентами, проведению совместных семинаров для профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, а также созданию центров японского языка для студентов вузов.
После этого гости провели семинар для молодых ученых и исследователей, студентов университета. В нем была представлена интересная информация о проведении обучения в японских вузах, возможностях для студентов, грантовых проектах, а также была представлена презентация на тему “Правовые основы международной торговой организации”.
Особый интерес у студентов вызвала деятельность узбекского профессора в японском вузе. Всемирно известный своей системой образования, получил ответы на свои вопросы о системе высшего образования в государстве.