Yaponiya universitetlari professorlari UrDUda bo’lishdi
Bugun, 7-sentabr kuni Yaponiyaning Nagoya milliy universiteti professori Sekine Takemasa hamda Nagoya iqtisodiyot universiteti professori  Alisher Umirdinov Urganch davlat universitetiga tashrif buyurishdi. Tashrif asnosida mehmonlar bilan UrDU rektori Baxrom Abdullayev, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev hamda Ilmiy ishlar va innovatsialar bo'yicha prorektor Z.Ibragimovlarning rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Dastlab uchrashuvda rektor B.Abdullayev oliygohning ta’lim dasturlari, imkoniyatlari, talabalar uchun yaratilgan sharoitlar va o’quv jarayonlari to’g’risida ma’lumotlar berib, universitet faoliyati hamda endilikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi loyihalar bilan yaqindan tanishtirdi. Shuningdek, mehmonlar o’z universitetlari  haqida, oliygohning bugungi kunda jahon reytinggidagi o’rni  to’g’risida gapirishdi.
Muloqot chog’ida ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish, professor-o’qituvchi va talabalar anmashinuvini yo’lga qo’yish, hamkorlikda har ikki oliy ta’lim muassasalari professor-oʻqituvchilari uchun seminarlar o’tkazish, shu bilan birga, oliygoh talaba-yoshlari uchun yapon tili markazlarini tashkil etish borasida muzokaralar olib borilib, har ikki tarafning taklif va tashabbuslari tinglandi.
Shundan so'ng, mehmonlar universitetning yosh olim va tadqiqotchilari, talabalari uchun seminar o‘tkazishdi. Unda yapon oliygohlarida taʼlimning olib borilishi, talabalar uchun imkoniyatlar, grant loyihalar haqida qiziqarli maʼlumotlar taqdim etilgach,  “Xalqaro savdo tashkiloti huquqiy asoslari” mavzusida taqdimot qilindi.
Ayniqsa, oʻzbekistonlik professorning Yaponiya oliygohida faoliyat olib borishi talabalarda katta qiziqish uygʻotdi. Oʼzining taʼlim tizimi bilan dunyoga mashhur ushbu kunchiqar davlatning oliy taʼlim tizimi haqida oʻzlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

Professors from Japanese universities visited UrSU
On September 7, Sekine Takemasa, professor of Nagoya National University of Japan, and professor of Nagoya University of Economics, Alisher Umirdinov, visited Urgench State University. During the visit, an official meeting was held with the guests and the Rector of UrSU  Bakhrom Abdullayev, Vice-Rector for International Cooperation G.O'razboyev and Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations Z.Ibragimov.
At the beginning of the meeting, Rector B.Abdullayev gave information about the university's educational programs, opportunities, conditions created for students and educational processes, introduced the activities of the university and the new projects that are planned to be implemented. The guests also spoke about their universities and the place of the university in the world ranking today.
During the dialogue, further expansion of bilateral cooperative relations, establishment of professor-teacher and student exchanges, joint seminars for professors and teachers of both higher education institutions, at the same time, university students negotiations on the establishment of Japanese language centers for youngsters, proposals and initiatives of both sides were heard.
After that, the guests held a seminar for young scientists, researchers and students of the university. After presenting interesting information about the conduct of education in Japanese universities, opportunities for students, grant projects, a presentation was made on the topic "Legal foundations of the International Trade Organization".
In particular, the activities of the Uzbek professor at the Japanese university aroused great interest among the students. They received answers to their questions about the higher education system of this country, which is world-famous for its educational system.