Ozarbayjon Respublikasining delegatsiyasi a'zolari bilan rasmiy uchrashuvi o'tkazildi
Bugun Ozarbayjon Respublikasi Shusha shahri delegatsiya rahbari Aydin Kerimov boshchiligida delegatsiya a’zolari hamda Urganch davlat universiteti rahbariyatining rasmiy uchrashuvi bo’lib o’tdi.
Muloqot chog’ida ikki qardosh davlatning azaliy doʻstlik aloqalari va mushtarak jihatlari eʼtirof etildi. Rektor B.Abdullayev Urganch davlat universitetining bugungi kundagi faoliyati hamda xalqaro hamkorlik aloqalari bilan yaqindan tanishtirdi. O‘zbekistondagi Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon Madaniyat markazi bilan yaqin hamkorlik aloqaalari va aynan ushbu uchrashuv ham markaz tashabbusi bilan tashkil qilinganligi haqida to‘xtaldi. Ikki davlat o’rtasida do’stlik aloqalarini yanada rivojlantirishga xizmat qiluvchi madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikni mustahkamlash borasida fikrlar bildirdi. Xususan, universitetda ozarbayjonlik talabalar uchun yozgi maktablar tashkil etish, talaba va professor-oʻqituvchilar almashinuvlarini yoʻlga qoʻyish haqida toʻxtalib,  2025-yil may oyida universitetda o’tkaziladigan xalqaro matematika olimpiadasida ishtirok etish uchun Ozarbayjon Respublikasi talabalarini taklif qildi.
Oʻz navbatida, janob Aydin Kerimov Urganch davlat universiteti tomonidan bildirilayotgan ushbu takliflarni mamnuniyat bilan qabul qildi hamda Ozarbayjondagi Qorabog’ universiteti bilan Urganch davlat universitetining hamkorligini oʻrnatish istagini bildirdi. Tomonlar universitetlar o’rtasida turizm va me’morchilik sohalari bo’yicha hamkorlik aloqalarini o’rnatishga kelishib olishdi.

Состоялась официальная встреча с членами делегации Азербайджанской Республики
Сегодня под руководством главы делегации города Шуши Азербайджанской Республики Айдына Керимова состоялась официальная встреча членов делегации и руководства Ургенчского государственного университета.
В ходе диалога были признаны давние дружеские отношения и общие аспекты двух братских государств. Ректор Б.Абдуллаев ознакомил делегацию с сегодняшней деятельностью Ургенчского государственного университета, а также с международным сотрудничеством ВУЗа. Было отмечено о тесных отношениях сотрудничества с Азербайджанским культурным центром Гейдара Алиева в Узбекистане и о том, что данная встреча организована по инициативе центра.  Ректор высказал мнение по укреплению сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, способствующего дальнейшему развитию дружественных связей между двумя государствами. В частности, он остановился на организации в университете летних школ для азербайджанских студентов, налаживании студенческих и профессорско-преподавательских обменов и пригласил студентов из Азербайджанской Республики принять участие в Международной олимпиаде по математике, которая состоится в университете в мае 2025 года.
В свою очередь, господин Айдын Керимов приветствовал эти предложения Ургенчского государственного университета и выразил желание наладить сотрудничество Карабахского университета и Ургенчского государственного университета в Азербайджане. Стороны договорились о налаживании сотрудничества между вузами в сфере туризма и архитектуры.