“Rektor va yoshlar” uchrashuvlari davom etmoqda
Bugun, 17-sentabr kuni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev Kimyoviy texnologiyalar fakulteti 1-bosqich talabalari bilan uchrashdi. Dastavval, rektor B.Abdullayev mamlakatimizda ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarga to‘xtalib,  bular avvalo, yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilganini alohida ta’kidladi. Shu bilan birga, yosh avlod yaratilayotgan imkoniyatlarning qadriga yetishi, hayotda muvaffaqiyatga erishish uchun astoydil harakat qilish lozimligini qayd etdi. Yoshlarga xorijiy tillarni o‘rganish, mehnat bozorida talab yuqori bo'lgan kasb-hunarlarni puxta egallash, bosh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish bo‘yicha maslahatlar berdi.
Kimyoviy texnologiyalar fakultetining ilmiy-innovatsion sohada erishib kelayotgan yutuqlarini alohida eʼtirof etib, kelgusida ustozlar izidan borib, talabalarni bu borada munosib davomchilar boʻlishga chaqirdi.
Shundan so'ng, Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayevning 1-bosqich talabalari bilan navbatdagi uchrashuvi rektor maslahatchisi R.Sharipov hamrohligida Texnika fakultetida davom etdi. Uchrashuvda talabalarning darslar davomida olgan bilimlarini doimiy tarzda mustahkamlab borish yetuk mutaxassis bo'lib yetishishlarida muhim ahamiyatga ega ekanligi, bosh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari, qo‘shimcha mashgulotlar uchun universitetda yetarli sharoitlar mavjudligi haqida toʻxtaldi.
Bugungi kunda Energetika va Mexanika muhandisligi, Gidrotexnika va geotexnika muhandisligi, Mexatronika va robototexnika, Suv xo‘jaligi va melioratsiya, Logistika kabi qator sohalar rivojlanib borayotganligi va bu yoʻnalishlarga  istiqbolli kadrlar zarurligi qayd etildi.
Rektor bilan muloqotda talabalar o’zlarini qiziqtirgan savollari yuzasidan tegishli ma’lumotlarga ega bo’lishdi.

"Rector and youth" meetings continue
On September 17, Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev met with the 1st year students of the Faculty of Chemical Technologies. First of all, rector B.Abdullayev talked about the reforms implemented in the field of education in our country and emphasized that these are primarily aimed at supporting youngsters. At the same time, it is noted that the young generation should  appreciate the opportunities created, they should work hard to achieve success in life. He gave youngsters advice on learning foreign languages, mastering professions that are in high demand in the labor market, and spending their free time meaningfully.
Specially recognizing the achievements of the Faculty of Chemical Technologies in the field of science and innovation, he called on the students to follow in the footsteps of their mentors and become worthy successors in this regard.
After that, the next meeting of Urgench State University Rector B.Abdullayev with the students of the 1st stage continued at the Technical Faculty accompanied by Rector's advisor R.Sharipov. At the meeting, it was mentioned that it is important for students to constantly strengthen the knowledge they have acquired during the lessons in order to become mature specialists, that they spend their free time meaningfully, and that there are sufficient conditions at the university for additional training.
Today, it was noted that a number of fields such as power engineering and mechanical engineering, hydrotechnical and geotechnical engineering, mechatronics and robotics, water management and land reclamation, and logistics are developing and promising personnel are needed for these directions.
During the conversation with the rector, the students got relevant information about the questions they were interested in.