“O‘zbek tili taraqqiyoti va targ‘ibotining dolzarb masalalari” mavzusidagi VI ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tdi
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 35 yilligi hamda “O‘zbek tili bayrami kuni” munosabati bilan “O‘zbek tili taraqqiyoti va targ‘ibotining dolzarb masalalari” mavzusidagi VI ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tdi.
Konferensiyani Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so’z bilan ochib berib, O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilishi xalqimiz uchun katta tarixiy voqea bo’lganligi haqida so’z yuritdi va barchani bugungi bayram bilan samimiy tabrikladi.
Ilmiy-amaliy konferensiya Filologiya va san’at fakulteti dekani D.Gʻayipov moderatorligida bo’lib o’tdi. Unda O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist, O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Kamol Matyoqubov hamda Turkiyaning Sakarya universiteti professori Dr.Kemal Yavuz Ataman mehmon bo’lib, bugungi bayramning xalqimiz hayotidagi ahamiyati to’g’risida so’z yuritishdi. Shuningdek, konferensiyada “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasining bir guruh olimlari ham oʻzlarining maʼruzalari bilan nutq soʻzladilar.
Anjumanda so‘zga chiqqanlar tilimizning qadr-qimmatini asrash, ona tilimizning o‘ziga xosligi, davlat tili nufuzi va maqomini oshirish borasida qilinayotgan islohotlar, shu vatanning har bir farzandi ona tilini sevishi, uning qadr-qimmatini joyiga qo‘yishda faol ishtirok etishi lozimligi haqida atroflicha fikr yuritdilar.

The 6th scientific and practical conference on the topic "Current issues of the development and promotion of the Uzbek language" was held
On the occasion of the 35th anniversary of the granting of the state language status to the Uzbek language and the "Day of the Uzbek language holiday" at the Palace of Culture, UrSU, on the initiative of the Faculty of Philology and Arts, VI scientific-practical conference on the topic "Current issues of the development and promotion of the Uzbek language"  was held.
Rector of Urgench State University B.Abdullayev opened the conference with an introduction and said that granting the status of the state language to the Uzbek language was a great historical event for our nation and sincerely congratulated everyone on today's holiday.
The scientific-practical conference was moderated by the dean of the Faculty of Philology and Art, D. Gayipov.  A journalist who served in Uzbekistan, a member of the Union of Writers of Uzbekistan - Kamal Matyokubov and a professor of Sakarya University of Turkey -  Dr. Kemal Yavuz Ataman were guests and spoke about the importance of today's holiday in the life of our people. Also, a group of scientists from the "Uzbek Linguistics" department gave their lectures at the conference.
Those who spoke at the conference talked about the reforms that are being made to protect the value of our language, the uniqueness of our mother tongue, to increase the prestige and status of the state language, and that every child of this country should love the mother tongue and take an active part in restoring its value.