“O‘zbek tili taraqqiyoti va targ‘ibotining dolzarb masalalari” mavzusidagi VI ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tdi
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va san’at fakulteti tashabbusi bilan O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 35 yilligi hamda “O‘zbek tili bayrami kuni” munosabati bilan “O‘zbek tili taraqqiyoti va targ‘ibotining dolzarb masalalari” mavzusidagi VI ilmiy-amaliy konferensiya bo’lib o’tdi.
Konferensiyani Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so’z bilan ochib berib, O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilishi xalqimiz uchun katta tarixiy voqea bo’lganligi haqida so’z yuritdi va barchani bugungi bayram bilan samimiy tabrikladi.
Ilmiy-amaliy konferensiya Filologiya va san’at fakulteti dekani D.Gʻayipov moderatorligida bo’lib o’tdi. Unda O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist, O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Kamol Matyoqubov hamda Turkiyaning Sakarya universiteti professori Dr.Kemal Yavuz Ataman mehmon bo’lib, bugungi bayramning xalqimiz hayotidagi ahamiyati to’g’risida so’z yuritishdi. Shuningdek, konferensiyada “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasining bir guruh olimlari ham oʻzlarining maʼruzalari bilan nutq soʻzladilar.
Anjumanda so‘zga chiqqanlar tilimizning qadr-qimmatini asrash, ona tilimizning o‘ziga xosligi, davlat tili nufuzi va maqomini oshirish borasida qilinayotgan islohotlar, shu vatanning har bir farzandi ona tilini sevishi, uning qadr-qimmatini joyiga qo‘yishda faol ishtirok etishi lozimligi haqida atroflicha fikr yuritdilar.

Состоялась VI научно-практическая конференция ”Актуальные вопросы развития и пропаганды узбекского языка"
Сегодня во Дворце культуры Ургенчского государственного университета по инициативе факультета филологии и искусств состоялась VI научно-практическая конференция на тему “Актуальные вопросы развития и пропаганды узбекского языка”, посвященная 35-летию присвоения узбекскому языку статуса государственного.
Конференцию возглавил ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев, во вступительном слове он рассказал о том, что присвоение узбекскому языку статуса государственного языка стало большим историческим событием для нашего народа, и искренне поздравил всех с сегодняшним праздником.
Научно - практическая конференция прошла под руководством декана Д.Гаипова факультета филологии и искусств. В ней приняли участие: заслуженный журналист Узбекистана, член Союза писателей Узбекистана Камаль Матёкубов и профессор Университета Сакарьи в Турции др. Кемаль Явуз Атаман был гостем и рассказал о значении сегодняшнего праздника в жизни нашего народа. Также на конференции с докладами выступила группа ученых кафедры “Узбекское языкознание”.
Выступившие на конференции всесторонне осмыслили проводимые реформы по сохранению достоинства нашего языка, самобытности родного языка, повышению престижа и статуса государственного языка, любовь каждого ребенка этой Родины к родному языку, активное участие в его укреплении.