Qadrli yurtdoshlar, hurmatli universitetimiz jamoasi!
Barchangizga Urganch davlat universitetiga buyuk alloma va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy nomi berilganini mamnuniyat bilan maʼlum qilamiz.  Ushbu muhim qadam universitetning ilm-fan rivojiga qo‘shayotgan hissasi, talaba va professor-o‘qituvchilar jamoasining yutuqlari hamda mamlakatimizda Beruniy merosini keng targ‘ib qilishga qaratilgan chora-tadbirlarning mantiqiy davomi sifatida qabul qilindi.
Abu Rayhon Beruniy – jahon ilm-fanining yetuk namoyondalaridan biri bo‘lib, u matematika, astronomiya, geografiya, tarix va boshqa ko‘plab fanlar rivojiga ulkan hissa qo‘shgan. Uning ilmiy asarlari nafaqat Markaziy Osiyo, balki dunyo miqyosida yuqori qadrlanadi. Universitetga uning nomi berilishi yosh avlodni ilm-fan va innovatsiyaga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Xorazm vohasidagi oʻzining uzoq shonli tarixiga ega boʻlgan koʻhna va nufuzli oliy taʼlim muassasasiga Abu Rayhon Beruniy nomining berilishi nafaqat universitet obro‘sini oshiradi, balki talabalarga, yosh olimlarga ulug‘ allomaning ilmiy merosini chuqur o‘rganish va keng targ‘ib qilishda katta mas’uliyat yuklaydi.
Qolaversa, oliygohning xalqaro maydondagi oʻrnini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Beruniy nomi ostida universitet dunyoning yetakchi ilmiy markazlari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishi, talaba va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarini kengaytirishi kutilmoqda.
Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomining berilishi yoshlarga ilmiy izlanishlarda yangi marralarni zabt etishlariga ruhlantiruvchi omil bo‘lib xizmat qilishiga ishonamiz!
Xorazm ahlini hamda koʻp ming sonli oliygohimiz jamoasini Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomi berilganligi bilan samimiy qutlaymiz!

Ургенчскому государственному университету присвоено имя Абу Райхана Беруни
Мы с радостью сообщим вам, что Ургенчскому государственному университету присвоено имя великого ученого и педагога Абу Райхана Беруни.  Этот важный шаг был воспринят как логическое продолжение вклада университета в развитие науки, успехов студенческого и профессорско-преподавательского коллектива, а также мер, направленных на широкое продвижение наследия Беруни в нашей стране.
Абу Райхан Беруни-один из зрелых представителей мировой науки, внесший огромный вклад в развитие математики, астрономии, географии, истории и многих других наук. Его научные труды высоко ценятся не только в Центральной Азии, но и во всем мире. Присвоение университету его имени еще больше повысит интерес молодого поколения к науке и инновациям.
Присвоение имени Абу Райхана Беруни старейшему и престижному высшему учебному заведению в Харезмском оазисе, имеющему долгую славную историю, не только повысит престиж университета, но и возложит на студентов, молодых ученых большую ответственность за углубленное изучение и широкую пропаганду научного наследия великого ученого.
Кроме того, это еще больше укрепит положение университета на международной арене. Ожидается, что под именем Беруни университет будет развивать сотрудничество с ведущими научными центрами мира, расширять программы обмена студентами и преподавателями.
Мы верим, что присвоение имени Абу Райхана Беруни Ургенчскому государственному университету послужит вдохновляющим фактором для молодежи на достижение новых высот в научных исследованиях!
Сердечно поздравляем жителей Харезма и многотысячную команду нашего вуза с присвоением Ургенчскому государственному университету имени Абу Райхана Беруни!