Qadrli yurtdoshlar, hurmatli universitetimiz jamoasi!
Barchangizga Urganch davlat universitetiga buyuk alloma va qomusiy olim Abu Rayhon Beruniy nomi berilganini mamnuniyat bilan maʼlum qilamiz.  Ushbu muhim qadam universitetning ilm-fan rivojiga qo‘shayotgan hissasi, talaba va professor-o‘qituvchilar jamoasining yutuqlari hamda mamlakatimizda Beruniy merosini keng targ‘ib qilishga qaratilgan chora-tadbirlarning mantiqiy davomi sifatida qabul qilindi.
Abu Rayhon Beruniy – jahon ilm-fanining yetuk namoyondalaridan biri bo‘lib, u matematika, astronomiya, geografiya, tarix va boshqa ko‘plab fanlar rivojiga ulkan hissa qo‘shgan. Uning ilmiy asarlari nafaqat Markaziy Osiyo, balki dunyo miqyosida yuqori qadrlanadi. Universitetga uning nomi berilishi yosh avlodni ilm-fan va innovatsiyaga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Xorazm vohasidagi oʻzining uzoq shonli tarixiga ega boʻlgan koʻhna va nufuzli oliy taʼlim muassasasiga Abu Rayhon Beruniy nomining berilishi nafaqat universitet obro‘sini oshiradi, balki talabalarga, yosh olimlarga ulug‘ allomaning ilmiy merosini chuqur o‘rganish va keng targ‘ib qilishda katta mas’uliyat yuklaydi.
Qolaversa, oliygohning xalqaro maydondagi oʻrnini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Beruniy nomi ostida universitet dunyoning yetakchi ilmiy markazlari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishi, talaba va o‘qituvchilar almashinuvi dasturlarini kengaytirishi kutilmoqda.
Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomining berilishi yoshlarga ilmiy izlanishlarda yangi marralarni zabt etishlariga ruhlantiruvchi omil bo‘lib xizmat qilishiga ishonamiz!
Xorazm ahlini hamda koʻp ming sonli oliygohimiz jamoasini Urganch davlat universitetiga Abu Rayhon Beruniy nomi berilganligi bilan samimiy qutlaymiz!

Dear compatriots, dear team of our university!
We are pleased to inform you all that Urgench State University was named after the great scholar and encyclopedist Abu Rayhan Biruni. This important step was taken as a logical continuation of the university in the development of science, the achievements of the student and faculty team, and the measures aimed at widely promoting Beruni's legacy in our country.
Abu Rayhan Biruni is one of the most mature representatives of world science. He made a great contribution to the development of mathematics, astronomy, geography, history, and many other sciences. His scientific works are highly appreciated not only in Central Asia but also in the world. Giving his name to the university will further increase the interest of the younger generation in science and innovation.
Giving the name of Abu Rayhan Biruni to an old and prestigious higher education institution with a long and glorious history in the Khorezm oasis not only increases the reputation of the university but also gives students and young scientists a great responsibility to deeply study and widely promote the scientific heritage of the great scholar.
In addition, it serves to further strengthen the position of the university in the international arena. Under the name of Beruni, the university is expected to further develop cooperation with the world's leading scientific centers and expand student and teacher exchange programs.
We believe that giving Urgench State University the name of Abu Rayhan Beruni will serve as an inspiring factor for young people to reach new heights in scientific research!
We sincerely congratulate the people of Khorezm and the thousands of members of our university with the name of Abu Rayhan Biruni given to Urgench State University!