1-aprel — Xalqaro qushlar kuni!
Bugun, 2-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Tabiiy va qishloq xo'jaligi fanlari fakultetida "1-aprel — Xalqaro qushlar kuni" munosabati bilan ona tabiatga mehr-muhabbat tuygʻusini kuchaytirish va qushlar olamiga qiziqishni oshirish maqsadida tadbir tashkil etildi.
Unda soha mutaxassislari tomonidan qushlarning tabiatni muhofaza qilishdagi o'rni, ularning turlari hamda muhofaza qilish strategiyalari haqida ma'lumotlar berildi.
Tadbirdan asosiy maqsad qushlarning ekologik tizimdagi o'rnini o'rganish, ularning biologik xilma-xilligini saqlash hamda tabiatni muhofaza qilishga qaratilgan ilmiy yondashuvlarni keng ommaga yetkazishdan iborat.

1 апреля — Международный день птиц!
Сегодня, 2 апреля, в факультете естественных и сельскохозяйственных наук Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний прошел мероприятия, приуроченное к "1 апреля — Международному дню птиц", с целью усилить чувство любви и уважения к природе и повысить интерес к миру птиц.
На мероприятии специалисты в данной области поделились информацией о роли птиц в охране природы, их видах и стратегиях охраны.
Основной целью мероприятия было изучение роли птиц в экологической системе, сохранение их биологического разнообразия, а также распространение научных подходов, направленных на охрану природы, среди широкой аудитории.