Urganch davlat universitetida “Akademik va yoshlar” mavzusida seminar oʻtkazildi
Bugun, 15-aprel kuni  Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi akademigi, f-m.f.d. Qodir Gʻulomov hamda f-m.f.d, professor, akademik Bobomurot Ahmedovlar universitet talaba-yoshlari bilan bevosita muloqot qilib, ilm-fan, ta’lim va ilmiy izlanishlar bo‘yicha o‘z fikrlarini o‘rtoqlashdilar.
Dastlab “Akademik va yoshlar” uchrashuvini universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Zafarbek Ibragimov ochib berib, talabalarni olimlar bilan yaqindan tanishtirdi.
Seminarda akademiklar yoshlarni ilm-fanga qiziqtirish, ularning ilmiy izlanishlar olib borishga bo‘lgan ishtiyoqini yanada oshirish maqsadida o‘z tajribalari bilan bo‘lishdi. Ular nafaqat ilmiy ishlarda muvaffaqiyatlarga erishish, balki ijtimoiy faoliyat va zamonaviy texnologiyalarni o‘zlashtirishning ahamiyatini ta’kidlab o‘tdilar. Yoshlarning ilm-fan sohasida o‘zlarini sinab ko‘rishi, tadqiqotlar olib borish va yangi g‘oyalarni amalga oshirishda liderlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Akademiklar ilm-fan va bilim insonning dunyoqarashini kengaytirish, yangi imkoniyatlar yaratish va jamiyatni rivojlantirishda asosiy omil ekaniga alohida urg‘u berdilar. Talabalarga yangi bilimlarni o‘rganishga intilishlari kerakligini ta’kidladilar. Bu borada yoshlar uchun  yurtimizda amalga oshirilayotgan imkoniyatlarni e‘tirof etdilar.
Akademiklar bilan uchrashuvda Fizika-matematika fakulteti  professor-o‘qituvchilari hamda Fizika yo‘nalishi talabalari ishtirok etishdi.

A seminar on the topic “Academics and Youth” was held at Urgench State University
Today, on April 15, at the Palace of Culture of Urgench State University, Academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan, Doctor of Philosophy (PhD) Kadir Gulyomov and Doctor of Philosophy (PhD), Professor, Academician Bobomurot Ahmedov directly communicated with university students and youth and shared their views on science, education and scientific research.
Initially, the “Academics and Youth” meeting was opened by the Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations of the university Zafarbek Ibragimov, who introduced the students to the scientists.
At the seminar, academicians shared their experiences in order to interest young people in science and further increase their enthusiasm for scientific research. They emphasized the importance of not only achieving success in scientific work, but also social activity and mastering modern technologies. The issues of young people trying themselves in science, conducting research and taking leadership in the implementation of new ideas were discussed.
The academicians emphasized that science and knowledge are the main factors in expanding a person's worldview, creating new opportunities and developing society. They emphasized that students should strive to learn new knowledge. They recognized the opportunities that are being implemented in our country for young people in this regard.
The meeting with the academicians was attended by professors and teachers of the Faculty of Physics and Mathematics and students of the Physics department.