“Maqar” va “Boljon” kitoblarining taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi
Bugun Urganch davlat universitetida o‘zbek zamonaviy adabiyotining yorqin vakili, yozuvchi va tarjimon Shuhrat Matkarimov qalamiga mansub “Maqar” hamda “Boljon” kitoblarining taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari, talaba-yoshlar, taniqli adabiyotshunoslar va mehmon ijodkorlar, Xorazm viloyati Yozuvchilar uyushmasi va Jurnalistlar uyushmasi aʼzolari ishtirok etishdi. Taqdimot marosimiga Filologiya va san’at fakulteti dekani D.G’ayipov moderatorlik qildi.
Taqdimot kechasida O‘zbekiston Qahramoni, adabiyotshunos olim, tarjimon Ibrohim G‘afurov, O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan jurnalist Ashurali Jo'rayev, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati boʻlimi rahbari Gavhar Ibadullayeva singari qator ijodkorlar tomonidan yozuvchi va tarjimon Shuhrat Matkarimning mazkur asarlari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Ijodkorning “Maqar” qissasida tasvirlangan murakkab insoniy kechinmalar, ijtimoiy ziddiyatlar va hayotiy haqiqatlar chuqur tahlil qilindi. Asarda o‘zbek jamiyatining bugungi kundagi ayrim ijtimoiy muammolari san’atkorona yondashuv bilan yoritilgan bo‘lib, o‘quvchini chuqur mushohadaga chorlaydi.
“Boljon” nomli hikoya va qissalar to‘plamida esa oddiy insonlar hayoti, ularning orzu-umidlari, qayg‘u va quvonchlari obrazlar orqali jonli va samimiy tasvirlangan. Asarlarda qadimiy Xorazmning milliy ruhi, shirin shevasi va xalqona ohanglari baralla aks etadi.
Tadbir davomida muallif Shuhrat Matkarimov asarlarning yaratilish jarayoni, ularni yozishga turtki bo‘lgan hayotiy holatlar, shuningdek, zamonaviy adabiyotning yosh avlod uchun ahamiyati haqida so‘zlab berdi.

Сегодня в Ургенчском государственном университете состоялась презентация книг “Мақар” и “Болжон”, принадлежащих перу яркого представителя современной узбекской литературы — писателя и переводчика Шухрата Маткаримова. В мероприятии приняли участие преподаватели и профессора университета, студенты, известные литературоведы и приглашённые деятели искусства, а также члены Союза писателей и Союза журналистов Хорезмской области.
Модератором презентации выступил декан факультета филологии и искусств Д.Гайипов.
На вечерней презентации своими мыслями и мнениями о данных произведениях писателя и переводчика Шухрата Маткаримова поделились ряд творческих деятелей, среди которых Герой Узбекистана, литературовед и переводчик Ибрагим Гафуров, заслуженный журналист Узбекистана Ашурали Жураев, а также руководитель Хорезмского областного отделения Союза писателей Узбекистана Гавхар Ибадуллаева.
В повести “Мақар” автора глубоко проанализированы сложные человеческие переживания, социальные противоречия и жизненные реалии. В произведении с художественным подходом освещены некоторые актуальные социальные проблемы современного узбекского общества, что побуждает читателя к глубоким размышлениям.
В сборнике рассказов и повестей под названием “Болжон” жизнерадостно и искренне изображена жизнь простых людей, их мечты и надежды, горести и радости через яркие образы. В произведениях ярко отражены национальный дух древнего Хорезма, его мелодичный диалект и народные интонации.
В ходе мероприятия автор Шухрат Маткаримов рассказал о процессе создания своих произведений, о жизненных ситуациях, послуживших толчком к их написанию, а также поделился мыслями о значении современной литературы для молодого поколения.