“Mashinasozlikning dolzarb masalalari va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya boʻlib oʻtdi
Bugun, 18-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Texnika fakulteti tashabbusi bilan Xitoy Xalq Respublikasining Lanzhou Jiaotong universiteti hamkorligida “Mashinasozlikning dolzarb masalalari va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazildi. Ushbu nufuzli anjumanda Lanzhou Jiaotong universitetidan professor Zhang Guojin boshchiligida bir guruh yetakchi olimlar ishtirok etdi.
Dastlab, konferensiyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Uni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z. Ibragimov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘.O‘razboyevlar kirish so‘zlari bilan ochib berib, bunday ilmiy hamkorliklar nafaqat universitetlararo aloqalarni mustahkamlash, balki mashinasozlik sohasida dolzarb ilmiy muammolarga innovatsion yechimlar topishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.
Konferensiya davomida ishtirokchilar mashinasozlik sohasidagi zamonaviy muammolar, raqamli texnologiyalarni sanoatga joriy etish, avtomatlashtirish, sun’iy intellekt asosida ishlovchi texnologiyalar, energiya samaradorligi va ekologik muhofaza kabi yo‘nalishlardagi ilmiy tadqiqot natijalari bilan taqdimotlar orqali o‘rtoqlashdilar.
Mehmonlar tomonidan Lanzhou Jiaotong universitetida amalga oshirilayotgan ilg‘or loyihalar, ayniqsa, temir yo‘l transporti, mexatronika, robototexnika va energetika sohalaridagi yangiliklar haqida atroflicha so‘z yuritildi.
Konferensiyaning ilmiy va amaliy natijalari nafaqat mashinasozlik sohasi uchun, balki umumiy iqtisodiy va innovatsion taraqqiyot uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi. Ayniqsa, yosh kadrlarni tayyorlash va ularni global mehnat bozoriga moslab yetishtirishda bunday anjumanlarning o‘rni beqiyosdir.

Состоялась международная научная конференция на тему “Актуальные проблемы и решения машиностроения”
Сегодня, 18 апреля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний по инициативе технического факультета и в сотрудничестве с Ланьчжоуским транспортным университетом Китайской народной Республики состоялась международная научная конференция на тему “Актуальные проблемы и решения машиностроения”. В этом престижном форуме приняла участие группа ведущих учёных под руководством профессора Чжан Гоцзиня из Ланьчжоуского транспортного университета.
Вначале состоялась церемония открытия конференции. С приветственными словами выступили проректор по научной работе и инновациям З.Ибрагимов и проректор по международному сотрудничеству Г.Уразбоев. Они подчеркнули, что подобное научное сотрудничество играет важную роль не только в укреплении межвузовских связей, но и в поиске инновационных решений актуальных научных проблем в области машиностроения.
В ходе конференции участники поделились результатами научных исследований в различных направлениях, таких как современные проблемы машиностроения, внедрение цифровых технологий в промышленность, автоматизация, технологии на основе искусственного интеллекта, энергоэффективность и охрана окружающей среды, представив свои работы через презентации.
Гостями была подробно обсуждена реализация передовых проектов, осуществляемых в Ланьчжоуском транспортном университете, особенно в таких областях, как железнодорожный транспорт, мехатроника, робототехника и энергетика, а также новшества, внедряемые в этих сферах.
Научные и практические результаты конференции имеют важное значение не только для машиностроения, но и для общего экономического и инновационного развития. Особенно важную роль такие мероприятия играют в подготовке молодых специалистов и их адаптации к требованиям глобального трудового рынка.