“Mashinasozlikning dolzarb masalalari va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya boʻlib oʻtdi
Bugun, 18-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Texnika fakulteti tashabbusi bilan Xitoy Xalq Respublikasining Lanzhou Jiaotong universiteti hamkorligida “Mashinasozlikning dolzarb masalalari va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazildi. Ushbu nufuzli anjumanda Lanzhou Jiaotong universitetidan professor Zhang Guojin boshchiligida bir guruh yetakchi olimlar ishtirok etdi.
Dastlab, konferensiyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Uni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Z. Ibragimov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor G‘.O‘razboyevlar kirish so‘zlari bilan ochib berib, bunday ilmiy hamkorliklar nafaqat universitetlararo aloqalarni mustahkamlash, balki mashinasozlik sohasida dolzarb ilmiy muammolarga innovatsion yechimlar topishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.
Konferensiya davomida ishtirokchilar mashinasozlik sohasidagi zamonaviy muammolar, raqamli texnologiyalarni sanoatga joriy etish, avtomatlashtirish, sun’iy intellekt asosida ishlovchi texnologiyalar, energiya samaradorligi va ekologik muhofaza kabi yo‘nalishlardagi ilmiy tadqiqot natijalari bilan taqdimotlar orqali o‘rtoqlashdilar.
Mehmonlar tomonidan Lanzhou Jiaotong universitetida amalga oshirilayotgan ilg‘or loyihalar, ayniqsa, temir yo‘l transporti, mexatronika, robototexnika va energetika sohalaridagi yangiliklar haqida atroflicha so‘z yuritildi.
Konferensiyaning ilmiy va amaliy natijalari nafaqat mashinasozlik sohasi uchun, balki umumiy iqtisodiy va innovatsion taraqqiyot uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi. Ayniqsa, yosh kadrlarni tayyorlash va ularni global mehnat bozoriga moslab yetishtirishda bunday anjumanlarning o‘rni beqiyosdir.

An international scientific conference on the topic “Current issues and solutions of mechanical engineering” was held
Today, April 18, at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, at the initiative of the Technical Faculty, an international scientific conference on the topic “Current issues and solutions of mechanical engineering” was held in cooperation with Lanzhou Jiaotong University of the People's Republic of China. A group of leading scientists led by Professor Zhang Guojin from Lanzhou Jiaotong University participated in this prestigious conference.
First, the opening ceremony of the conference was held. It was opened by Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations Z.Ibragimov and Vice-Rector for International Cooperation G.Urazbayev, who emphasized that such scientific cooperation is important not only for strengthening inter-university ties, but also for finding innovative solutions to current scientific problems in the field of mechanical engineering.
During the conference, participants shared their research results in areas such as modern problems in the field of mechanical engineering, the introduction of digital technologies into industry, automation, artificial intelligence-based technologies, energy efficiency and environmental protection through presentations.
The guests spoke in detail about the advanced projects being implemented at Lanzhou Jiaotong University, especially innovations in the fields of railway transport, mechatronics, robotics and energy.
The scientific and practical results of the conference are of great importance not only for the mechanical engineering industry, but also for general economic and innovative development. In particular, the role of such conferences in training young personnel and adapting them to the global labor market is invaluable.