Urganch davlat universitetida maktab oʻquvchilari uchun matematika fanidan xotira turniri boʻlib oʻtmoqda
Har yili an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan matematika fani bo’yicha xotira turnirida viloyatimizdagi umumta'lim maktablari o'quvchilari ishtirok etishmoqda.
Bugun erta tongdan  olimpiada ishtirokchilari kutib olinib, o‘quvchilarga olimpiadaning o‘tkazilish tartib-qoidalari  bo'yicha tushuntirish ishlari olib borildi. Olimpiadada viloyatdagi barcha umumta’lim maktablarining 5-10 sinf o'quvchilari ishtirok etib, yosh matematikalar o'z bilimlarini sinovdan o'tkazmoqdalar.

A memory tournament in mathematics is being held for schoolchildren at Urgench State University
The memory tournament is being held which dedicated to the memory of the mathematician, candidate of physical and mathematical sciences, associate professor Ismoil Abdullayev, who worked fruitfully at the Khorezm State Pedagogical Institute (now Urgench State University) in 1966-1995.
Students from secondary schools in our region are participating in the memory tournament in mathematics, which is traditionally held every year.
Today, early in the morning, the participants of the Olympiad were welcomed and the students were briefed on the rules of the Olympiad. Students from grades 5-10 of all secondary schools in the region are participating in the Olympiad, and young mathematicians are testing their knowledge.