Koreyalik mehmonlar uchun madaniy dastur namoyish etildi
Bugun Urganch davlat universitetiga tashrif buyurgan Janubiy Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi, janob Von Doyeon boshchiligidagi delegatsiya sharafiga madaniy-ma’rifiy dastur tashkil etildi. Tadbir avvalida UrDU rektori v.v.b. S.Xodjaniyozov hamda janob elchi Von Doyeon soʻzga chiqib, O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi do‘stona aloqalar, ta’lim va madaniyat sohalaridagi hamkorlik aloqalarining rivojlanib borayotgani, UrDUning Koreya universitetlari bilan aloqalarini alohida ta’kidladilar.
So‘ngra Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti J.Ermetova Janubiy Koreyaning Koreyashunoslik bo‘yicha SEED dasturi doirasidagi “Koreyashunoslik va koreys tili ta’limi” granti doirasida olib borilayotgan ilmiy-amaliy faoliyat bilan tanishtirdi.
Tadbirning madaniy qismida esa Filologiya va tillarni o‘qitish: koreys tili yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalar tomonidan ikki xalq urf-odatlari, an’analari va madaniyatini aks ettiruvchi kuy-qo‘shiqlar, raqslar hamda badiiy chiqishlar namoyish etildi. Talabalar koreys va o‘zbek madaniyati uyg‘unligini ifodalovchi sahna ko‘rinishlari orqali mehmonlarda katta taassurot qoldirishdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladigan muhim tashabbus sifatida e’tirof etildi.

Cultural program for Korean guests
A cultural and educational program was organized in honor of the delegation led by the Ambassador of the Republic of South Korea to Uzbekistan, Mr. Won Do-yeon, who visited Urgench State University today. At the beginning of the event, the Acting rector of Urgench State University, S.Khodjaniyozov, and Mr. Ambassador Won Do-yeon spoke, emphasizing the friendly relations between Uzbekistan and South Korea, the development of cooperation in the fields of education and culture, and the ties of Urgench State University with Korean universities.
Then, Associate Professor of the Department of English Language and Literature J.Ermetova introduced the scientific and practical activities carried out within the framework of the “Korean Studies and Korean Language Education” grant within the framework of the South Korean SEED program for Korean Studies.
In the cultural part of the event, students studying in the field of Philology and Language Teaching: Korean language presented songs, dances and artistic performances reflecting the customs, traditions and culture of the two peoples. The students left a great impression on the guests with their performances expressing the harmony of Korean and Uzbek culture.
This event was recognized as an important initiative that will further strengthen cultural ties between Uzbekistan and South Korea.