Oliy taʼlim muassasalariga kirish imtihonlari jarayonlari yaqinlashib kelayotgani munosabati bilan Urganch davlat universiteti tomonidan Xorazm viloyatining Bogʻot, Gurlan va Qoʻshkoʻpir tumanlarida ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar farzandlari uchun tashkil etilgan bepul tayyorlov kurslari qizgʻin tarzda davom etmoqda. Ushbu kurslar yoshlarning taʼlim olish imkoniyatlarini kengaytirish va ularning kelajakdagi muvaffaqiyatlariga zamin yaratish maqsadida tashkil etilgan.
Xususan, Gurlan tumanining 3-sonli umumtaʼlim maktabida umumkasbiy fanlardan tayyorlov kurslari o'tkazilmoqda. Ushbu kurslar universitetning tajribali professor-oʻqituvchilari tomonidan reja-grafik asosida olib borilmoqda. Kurslar orqali o‘quvchilarga nafaqat umumkasbiy bilimlar, balki o‘zlarining kelajakdagi kasb va mutaxassisliklariga tayyorlanishga ko‘mak berilmoqda.
Bugun Tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi o‘qituvchisi S.Sitanov tomonidan navbatdagi Ingliz tili fanidan dars mashg‘ulotlari o‘tkazildi. Darsda o‘quvchilarga ingliz tilining asosiy qoidalari, so‘z boyligini oshirish va muloqot qilish ko‘nikmalari o‘rgatildi. S.Sitanovning o‘ziga xos dars uslubi va metodikasi ishtirokchilarga bilimlarni oson va samarali tarzda egallash imkoniyatini yaratmoqda.

Продолжаются бесплатные подготовительные курсы для детей из семей, нуждающихся в социальной защите
В связи с приближением вступительных экзаменов в высшие учебные заведения, бесплатные подготовительные курсы, организованные Ургенчским государственным университетом для детей из семей, нуждающихся в социальной защите, активно продолжаются в Боготском, Гурленском и Кушкупырском районах Хорезмской области. Эти курсы организованы с целью расширения образовательных возможностей молодежи и создания основы для их будущих успехов.
В частности, в общеобразовательной школе №3 Гурленского района проводятся подготовительные курсы по общеобразовательным (профильным) предметам. Эти курсы проводятся в соответствии с графиком опытными преподавателями и профессорами университета. Через данные курсы учащиеся получают не только профильные знания, но и помощь в подготовке к выбору будущей профессии и специальности.
Сегодня преподавателем кафедры теории и практики перевода С.Ситановым были проведены очередные занятия по английскому языку. На уроке учащимся были преподаны основные правила английского языка, способы расширения словарного запаса и навыки общения. Особый стиль преподавания и методика С.Ситанова создают участникам возможность легко и эффективно усваивать знания.