O‘zbekiston ilm-fani og‘ir judolikka uchradi
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi, O‘zbekiston Milliy universiteti Matematik analiz kafedrasi professori, fizika-matematika fanlari doktori, yurtimizning taniqli matematik olimi Azimboy Sa’dullayev 2025-yil 28-may kuni, 78 yoshida olamdan o‘tdi.
Azimboy Sa’dullayev o‘zining ilm-fanga sadoqatli mehnati, boy ilmiy merosi, halolligi, yuksak insoniy fazilatlari va fidokorona pedagogik faoliyati bilan xalqimiz va yurtimiz oldida beqiyos xizmat ko‘rsatgan ulug‘ siymolardan biri edi. Uning yetishtirgan shogirdlari, yaratgan ilmiy maktabi va olib borgan fundamental tadqiqotlari nafaqat O‘zbekistonda, balki xalqaro ilmiy doiralarda ham keng e’tirof etilgan.
Marhum olimning “Ko‘p kompleksli o‘zgaruvchili funksiyalar nazariyasi” va “Kompleks potensiallar nazariyasi” sohalaridagi ilmiy ishlari zamonaviy matematikaning taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shgan, ko‘plab ilmiy avlodlarga yo‘l ko‘rsatgan.
Azimboy Sa’dullayevning vafoti butun ilmiy jamoatchilik, ayniqsa, matematiklar safi uchun katta yo‘qotishdir.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi nomidan marhumning oila a’zolari, yaqinlari, shogirdlari va ilm-fan ahli dardiga hamdardlik bildirar ekan, unga Ollohdan rahmat, oila a’zolariga sabr-irodalar tilaydi.
Ma’lumot uchun: Janoza 2025-yil 28-may kuni, peshin namozidan so‘ng Zangiota ziyoratgohida bo‘lib o‘tadi.

Академик Азимбой Садуллаев покинул этот мир
Академик из академии наук Узбекистана, профессор кафедры математического анализа Национального университета Узбекистана, доктор физико-математических наук, известный математик нашей страны Азимбой Садуллаев скончался 28 мая 2025 года на 78-м году жизни.
Азимбой Садуллаев был одним из выдающихся личностей, внесших неоценимый вклад перед нашим народом и страной благодаря своей преданности науке, богатому научному наследию, честности, высоким человеческим качествам и самоотверженной педагогической деятельности. Его ученики, созданная им научная школа и проведённые фундаментальные исследования получили широкое признание не только в Узбекистане, но и в международных научных округах.
Научные труды покойного учёного в областях “Теория функций многих комплексных переменных” и “Теория комплексных потенциалов” внесли достойный вклад в развитие современной математики и указали путь многим поколениям научной молодежи.
Смерть Азимбоя Садуллаева — большая утрата для всего научного сообщества, особенно для математиков.
От имени коллектива Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний выражаем соболезнования семье покойного, близким, ученикам и всем представителям научного сообщества, разделяя их боль и скорбь. Желаем покоя его душе и терпения родным и близким.