Bugun, 5-iyun sanasidan 2025-2026 o‘quv yili uchun abituriyentlarning hujjat topshirishlari uchun qabul jarayonlari boshlandi.
Prezident farmoniga ko‘ra, joriy yilda qabul jarayonlari “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
Birinchi bosqich: abituriyentlar 5-iyundan 25-iyunga qadar (25-iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tadi. Bunda abituriyentlar faqat test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini hamda kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon bo‘lsa, ushbu imtihonni topshiradigan davlat oliy ta’lim muassasasini tanlaydi;
Ya’ni birinchi bosqichda oliy ta’lim muassasasi tanlanmaydi. Abituriyentlar faqat qaysi fandan, qaysi tilda, qaysi hududda test topshirishini belgilaydi.
Imtihonlar iyul–avgust oylarida o‘tkaziladi.
Ikkinchi bosqich: abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydi.
Ya’ni o‘zining olgan baliga qarab, testlar o‘tib bo‘lgandan keyin, qaysi oliygohning qaychi yo‘nalishiga topshirishini tanlaydi. O‘ylab olish, tahlil qilish uchun 15 kun vaqt bo‘ladi.

Сегодня, 5 июня, начался прием документов от абитуриентов для поступления на 2025-2026 учебный год.
Согласно указу президента, в этом году процесс приёма будет проходить в два этапа по принципу “сначала тест, потом отбор”:
Первый этап: абитуриенты с 5 по 25 июня (включительно) регистрируются для прохождения тестового экзамена. При этом абитуриенты выбирают только комплекс предметов для тестирования, язык обучения и регион сдачи теста, а также, если в составе вступительных экзаменов предусмотрён профессиональный (творческий) экзамен, выбирают государственное высшее учебное заведение, где будут сдавать этот экзамен;
Экзамены проводятся в июле–августе.
Второй этап: после полного завершения тестовых испытаний абитуриенты в течение 15 дней выбирают высшее учебное заведение, направление бакалавриата и форму обучения.
То есть, исходя из набранных баллов, после окончания тестов абитуриент выбирает, в какой университет и на какое направление поступать. Для обдумывания и анализа у него есть 15 дней.
Пусть удача сопутствует всем нашим абитуриентам, которые поставили перед собой благородную цель — получить высшее образование.