UrDUda “Markaziy Osiyoda O‘g‘uzlar va Saljuqiylar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boshlandi
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Markaziy Osiyoda O‘g‘uzlar va Saljuqiylar” mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘z ishini boshladi. Ushbu nufuzli tadbir Urganch innovatsion universiteti hamda Turkiyaning Saljuq universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan bo‘lib, u tarixiy-madaniy merosni o‘rganish va uni yangi ilmiy yondashuvlar asosida tahlil qilishga xizmat qiladi.
Konferensiyada Turkiya Respublikasidan 30 nafardan ortiq taniqli tarixchi olimlar, shuningdek, Turkmaniston va Qozog‘istondan bir guruh yetuk mutaxassislar ishtirok etmoqda. Bu xalqaro miqyosdagi ilmiy muloqot Markaziy Osiyo xalqlari o‘tmishining muhim jihatlarini chuqurroq o‘rganish imkonini beradi.
Tadbirning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S. Xodjaniyozov, Urganch innovatsion universiteti rektori M. Ishmurodov, universitet rektori maslahatchisi X. Bobojonov, Respublika Maʼnaviyat va Maʼrifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi boshlig‘i B. Abdirimov, Turkiya Hamkorlik va Muvofiqlashtirish Agentligi (TIKA) vakili Nuri Kilich hamda Saljuq universiteti professori Mustafa Demirchi  so‘zga chiqib, konferensiyaning ilmiy va amaliy ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Konferensiyaga Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti Tarix kafedrasi mudiri Oʻ.Abdullayev moderatorlik qilmoqda.
Mazkur ilmiy anjuman O‘g‘uzlar va Saljuqiylar davrining tarixiy jarayonlarini chuqur o‘rganish, ilmiy hamkorlikni mustahkamlash hamda yosh tadqiqotchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.
“Markaziy Osiyoda O‘g‘uzlar va Saljuqiylar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning ochilish marosimidan so‘ng, sho‘ba yig‘ilishlari o‘z ishini boshladi. Ushbu yig‘ilishlarda xorijning va viloyatimizning taniqli olim va mutaxassislari turli yo‘nalishlarda chuqur ilmiy tahlillarni taqdim etdilar.
Ma’ruzalar doirasida “Turkiy xalqlarning tarqalish geografiyasi, tili va madaniyati”, “Saljuqiylarning Xorazmdan chiqib ketishi va qayta qaytib kelishi”, “Saljuqiylarning ko‘chish yo‘nalishlari”, “Sirdaryo quyi havzasida aholi yashash joylarining mudofaa inshootlari tarixiga oid ayrim chizgilar”, “O‘g‘uzlar va Saljuqiylarning Xorazmdan ko‘chishining iqlim sabablari va yo‘li haqida mulohazalar” kabi muhim mavzular muhokama qilindi.

В УрГУ началась международная научно-практическая конференция на тему “Огузы и Сельджуки в Центральной Азии”
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему “Огузы и Сельджуки в Центральной Азии”. Это престижное мероприятие организовано в сотрудничестве с Ургенчским инновационным университетом и турецким Университетом Сельджуков и направлено на изучение историко-культурного наследия и его анализ с позиции современных научных подходов.
На конференции принимают участие более 30 известных историков из Турецкой Республики, а также группа ведущих специалистов из Туркменистана и Казахстана. Этот международный научный диалог предоставляет возможность более глубоко изучить важные аспекты прошлого народов Центральной Азии.
На церемонии открытия мероприятия выступили и.о. ректора Ургенчского государственного университета С. Ходжаниязов, ректор Ургенчского инновационного университета М. Ишмуродов, советник ректора университета Х. Бобожанов, глава Хорезмского областного отделения Республиканского центра духовности и просвещения Б. Абдиримов, представитель Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) Нури Кылыч, а также профессор Университета Сельджуков Мустафа Демирджи. В своих выступлениях они особо подчеркнули научную и практическую значимость конференции.
Модератором конференции выступает заведующий кафедрой истории факультета социально-экономических наук О. Абдуллаев.
Данный научный форум служит важным шагом на пути глубокого изучения исторических процессов эпохи Огузов и Сельджуков, укрепления научного сотрудничества, а также создания новых возможностей для молодых исследователей.
После церемонии открытия международной научно-практической конференции на тему “Огузы и Сельджуки в Центральной Азии” начали свою работу секционные заседания. В рамках этих заседаний известные учёные и специалисты из-за рубежа и нашей области представили глубокие научные анализы по различным направлениям.
В рамках докладов были обсуждены такие важные темы, как: “География расселения, язык и культура тюркских народов”, “Уход и возвращение сельджуков из Хорезма”, “Маршруты переселения сельджуков”, “Некоторые аспекты истории оборонительных сооружений в нижнем течении Сырдарьи”, а также “Размышления о климатических причинах и пути переселения Огузов и Сельджуков из Хорезма”.