Iqtidor va bilim sinovda – Davlat stipendiyalari tanlovining 1-bosqichi bo'lib o'tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-sentabrdagi PF-6309-son Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2008-yil 13-oktabrdagi 226-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy taʻlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 25-iyundagi 239-sonli buyrug‘iga asosan, Urganch davlat universitetida Prezident davlat stipendiyasi hamda nomli Davlat stipendiyalari tanlovining 1-bosqichi bo'lib o'tdi.
Oliy ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari klassifikatoriga muvofiq, ta’lim sohalari inobatga olingan holda:
Magistratura bosqichi talabalari uchun — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidagi;
Bakalavriat bosqichi talabalari uchun — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovi uchun yo‘nalishlar tasdiqlangan.
Mazkur tanlovlarining dastlabki bosqichida talabgorlar O’zbekiston tarixi, davlat tili va chet tili fanlaridan og'zaki imtihon topshirishib, o'z bilimlarini sinovdan o'tkazishdi.
Ushbu tanlovlar iqtidorli, bilimli, intiluvchan va faol yoshlarga o‘z salohiyatini to‘laqonli namoyon etish, ilm-fan va jamiyat rivojiga munosib hissa qo‘shish uchun katta imkoniyat yaratadi.

The First Stage of the State Scholarships Competition Was Held
In accordance with the Presidential Decree No. PF-6309 dated September 9, 2021, and the Cabinet of Ministers’ Resolution No. 226 dated October 13, 2008, and based on the Order No. 239 of the Minister of Higher Education, Science and Innovation dated June 25, 2025, the first stage of the competition for the Presidential and Named State Scholarships was held at Urgench State University.
In line with the classifier of higher education fields and specialties, and considering educational disciplines:
For master's students — the competition was held for the Presidential Scholarship of the Republic of Uzbekistan;
For bachelor's students — fields for the Presidential and Named State Scholarships were approved.
At this initial stage, candidates took oral exams in History of Uzbekistan, the State Language, and a Foreign Language, testing their knowledge and competence.
These competitions create valuable opportunities for talented, knowledgeable, ambitious, and active youth to fully demonstrate their potential and contribute meaningfully to the advancement of science and society.