Iqtidor va bilim sinovda – Davlat stipendiyalari tanlovining 1-bosqichi bo'lib o'tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-sentabrdagi PF-6309-son Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2008-yil 13-oktabrdagi 226-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy taʻlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 25-iyundagi 239-sonli buyrug‘iga asosan, Urganch davlat universitetida Prezident davlat stipendiyasi hamda nomli Davlat stipendiyalari tanlovining 1-bosqichi bo'lib o'tdi.
Oliy ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari klassifikatoriga muvofiq, ta’lim sohalari inobatga olingan holda:
Magistratura bosqichi talabalari uchun — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidagi;
Bakalavriat bosqichi talabalari uchun — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovi uchun yo‘nalishlar tasdiqlangan.
Mazkur tanlovlarining dastlabki bosqichida talabgorlar O’zbekiston tarixi, davlat tili va chet tili fanlaridan og'zaki imtihon topshirishib, o'z bilimlarini sinovdan o'tkazishdi.
Ushbu tanlovlar iqtidorli, bilimli, intiluvchan va faol yoshlarga o‘z salohiyatini to‘laqonli namoyon etish, ilm-fan va jamiyat rivojiga munosib hissa qo‘shish uchun katta imkoniyat yaratadi.

Состоялся первый этап конкурса на государственные стипендии
В целях реализации задач, определённых Указом Президента Республики Узбекистан №PF-6309 от 9 сентября 2021 года и Постановлением Кабинета Министров №226 от 13 октября 2008 года, на основании приказа министра высшего образования, науки и инноваций от 25 июня 2025 года №239, в Ургенчском государственном университете состоялся 1-й этап конкурса на Стипендию Президента Республики Узбекистан и именные государственные стипендии.
В соответствии с классификатором направлений и специальностей высшего образования и с учётом образовательных сфер:
для студентов магистратуры — направление на Стипендию Президента Республики Узбекистан;
для студентов бакалавриата — направления на Стипендию Президента и именные государственные стипендии были утверждены.
На первом этапе конкурса кандидаты прошли устные экзамены по предметам: история Узбекистана, государственный язык и иностранный язык, продемонстрировав свои знания.
Эти конкурсы предоставляют большие возможности для талантливой, знающей, целеустремлённой и активной молодежи для полного раскрытия своего потенциала и достойного вклада в развитие науки и общества.