“Qovun sayli – 2025” festivali boshlandi!
8–10 avgust kunlari an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinayotgan mazali va madaniy bayram — “Qovun sayli” yana biz bilan!
Bu yilgi festival qadimiy va betakror Xiva shahri, xususan, “Ichan qal’a” va “Arda Xiva” majmualarida bo‘lib o‘tmoqda. Festivalda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti ham faol ishtirok etmoqda.
Universitetimizning zamonaviy va o‘ziga xos pavilyoni nafaqat yurtimiz mehmonlari, balki chet ellik sayyohlar e’tiborini ham tortmoqda.
Ko‘rgazmada Kimyoviy texnologiyalar fakulteti olimlari tomonidan ishlab chiqilgan, xalqaro standartlarga mos 140 dan ortiq xildagi qovunni qayta ishlash mahsulotlari namoyish etilmoqda. Shuningdek, universitet Qovunchilik bo'limi tomonidan qovunni yangi navlarini yaratish bo'yicha olib borilgan ilmiy tadqiqot ishlari natijalari ham namoyishga qo'yilgan.

Фестиваль «Праздник дыни – 2025» стартовал!
С 8 по 10 августа вновь с нами вкусный и культурный праздник — традиционный фестиваль «Праздник дыни»!
В этом году фестиваль проходит в древнем и уникальном городе Хива, в частности, на территории комплексов «Ичан-Кала» и «Arda Khiva». В мероприятии активно участвует и Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруни.
Современный и оригинальный павильон нашего университета привлекает внимание не только гостей из разных регионов страны, но и иностранных туристов.
На выставке демонстрируются более 140 видов переработанной дыни, разработанных учёными факультета химических технологий в соответствии с международными стандартами. Также представлены результаты научных исследований Отдела дыневодства по выведению новых сортов дыни.