Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1052 yilligiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
4-sentabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston tarixchilar jamiyati Xorazm viloyat bo‘limi tomonidan buyuk alloma, mutafakkir, olim Abu Rayhon Beruniy tavalludining 1052 yilligiga bag‘ishlangan “Buyuk mutafakkir Abu Rayhon Beruniy va uning jahon ilm-faniga qo‘shgan hissasi” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Anjumanni UrDU Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i Y.Jumaniyozova ochib berdi. Shundan so‘ng, universitet faxriy professori, t.f.n. Q.Sobirov, “Ichan qalʼa” muzey qoʻriqxonasi ilmiy kotibi, t.f.n. K.Xudoyberganov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir  Q.Muhammadrizo, Urganch innovatsion universiteti professori O.N.Naumenko, O‘zbekiston Xalqaro Islom akademiyasi professori, t.f.d.Mirsodiq Is’hoqov singari bir guruh olimlar so‘zga chiqib, Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosining bugungi kundagi ahamiyati, uning jahon ilm-faniga qo‘shgan beqiyos hissasi xususida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Anjumanga O‘zbekiston tarixchilar jamiyati Xorazm viloyat bo‘limi raisi, prof. Y.Rahmonova moderatorlik qildi.
Tadbir davomida olimlar, yosh tadqiqotchilar va talabalar ishtirokida Beruniy merosini o‘rganish, uni targ‘ib etish hamda zamonaviy fan bilan integratsiyasini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.

Научно-практическая конференция, посвящённая 1052-летию со дня рождения Абу Райхона Беруни, прошла
4 сентября в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни состоялась научно-практическая конференция, организованная Хорезмским областным отделением Общества историков Узбекистана, посвящённая 1052-летию со дня рождения великого учёного, мыслителя и исследователя Абу Райхона Беруни, на тему «Великий мыслитель Абу Райхон Беруни и его вклад в мировую науку».
Конференцию открыла заведующая отделом научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров УрГУ, Ю. Джуманиезова. Затем с докладами выступили почётный профессор университета, кандидат технических наук К. Собиров, научный секретарь музея-заповедника «Ичан-Кала», кандидат технических наук К. Худойберганов, член Союза писателей Узбекистана, поэт К. Мухаммадризо, профессор Ургенчского инновационного университета О. Н. Науменко, профессор Международной исламской академии Узбекистана, доктор философских наук Мирсодик Исҳоқов и другие учёные. Они поделились своими мнениями о значении научного наследия Абу Райхона Беруни в современности и его бесценном вкладе в мировую науку. Модерировала мероприятие председатель Хорезмского областного отделения Общества историков Узбекистана, профессор Ю. Рахмонова.
В ходе конференции обсуждались вопросы изучения наследия Беруни, его популяризации, а также интеграции в современную науку при участии учёных, молодых исследователей и студентов.