Rahbariyatning 1-bosqich talabalari bilan uchrashuvlari boshlandi
Dastlabki uchrashuv Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti talabalari bilan bo‘lib o‘tdi. Unda Birinchi prorektor D.Ibadullayev, fakultet dekani A.Xudayberganov hamda 2025-2026-o‘quv yilida mazkur fakultetga o‘qishga qabul qilingan talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Muloqot davomida bugungi kunda davlatimiz tomonidan oliy taʼlim tizimiga qaratilayotgan eʼtibor, universitetning mavjud sharoit va imkoniyatlari, o‘quv jarayonlarining kredit-modul tizimida tashkil etilishi, maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlarning ahamiyati, talabalar bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish uchun faoliyat yuritayotgan to‘garaklarda ishtirok etish zarurligi kabi qator masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv ochiq va samimiy ruhda o‘tib, rahbariyat tomonidan talabalarga o‘z tashabbuslari, iqtidor va qiziqishlariga ko‘ra faol bo‘lishlari, mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanishlari lozimligi ta’kidlandi.

Meetings Between University Leadership and First-Year Students Have Begun
Starting from September 10, traditional open dialogue meetings between the Acting Rector of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, S.Khodjaniyazov, and first-year students of each faculty have begun.
The first meeting was held with students of the Faculty of Sports Activity, Pedagogy, and Psychology. It was attended by First Vice-Rector D.Ibadullaev, Faculty Dean A.Khudaybergenov, and newly admitted students for the 2025–2026 academic year.
During the discussion, special attention was given to the state's current focus on the higher education system, the university's facilities and opportunities, the organization of the educational process based on the credit-module system, the importance of spiritual and educational activities, and the need for students to actively participate in clubs to make meaningful use of their free time.
The meeting was held in an open and sincere atmosphere. The university leadership emphasized that students should be active according to their talents and interests, take initiative, and make effective use of the available opportunities.
It is worth noting that such meetings between university leadership and students will gradually continue across all faculties.