Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ayollar tadbirkorligini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash borasida muhim tashabbuslardan biri  – “Ayollar tadbirkorligi tahlili laboratoriyasi” test rejimida ish boshladi. Ushbu yangi platforma ayollar tadbirkorligi faoliyatini chuqur o‘rganish, mavjud muammolarni tahlil qilish, xalqaro moliyaviy resurslarni jalb etish orqali amaliy yechimlar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Umida Abdullayeva universitetga tashrif buyurib, mazkur laboratoriya faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Universitet birinchi prorektori D.Ibadullayev, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova, fakultet dekan maslahatlari, tadqiqotchilar va mustaqil ekspertlar bilan birgalikda davra suhbati tashkil etildi.
Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekan maslahatchisi G.Ruzmetova laboratoriyaning vazifalari yuzasidan batafsil ma’lumot berar ekan, uchta asosiy yo‘nalishga alohida urg‘u qaratildi:
xalqaro grant liniyalarini aniqlash va jalb etish,
gender tengligi indeksini yaratish – Xorazm modeli,
moliyaviy resurslarni ayol tadbirkorlar faoliyatiga yo‘naltirish.
Muhokamalar davomida ayollarni iqtisodiy va ilmiy jarayonlarga yanada faol jalb etish, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash hamda hududda innovatsion loyihalarni kengaytirish bo‘yicha takliflar bildirildi. U.Abdullayeva laboratoriyaning konsepsiyasini ishlab chiqish va samaradorlikni ta’minlash uchun muntazam monitoring tizimini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidlab, tegishli topshiriqlar berdi.
Shuningdek, U.Abdullayeva tashrif doirasida Kimyoviy texnologiyalar fakultetida ham bo‘lib, ayol olimalarning ilmiy-tadqiqot ishlari bilan yaqindan tanishdi.  Ushbu tashabbus ayollarning jamiyatdagi faolligini kuchaytirish, ularni iqtisodiy va ilmiy jarayonlarga keng jalb qilishda yangi bosqich bo‘lib xizmat qiladi.

Лаборатория анализа женского предпринимательства – новая инициатива, новые возможности
В Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни начала работу в тестовом режиме одна из важных инициатив по развитию и поддержке женского предпринимательства – «Лаборатория анализа женского предпринимательства». Эта новая платформа служит для глубокого изучения деятельности женщин-предпринимателей, анализа существующих проблем и разработки практических решений путем привлечения международных финансовых ресурсов.
Сегодня первый заместитель председателя Комитета по делам семьи и женщин Республики Узбекистан Умида Абдуллаева посетила университет и подробно ознакомилась с деятельностью лаборатории. Был организован круглый стол с участием первого проректора университета Д.Ибадуллаева, председателя консультативного совета женщин Н.Атажоновой, деканов факультетов, исследователей и независимых экспертов.
Советник декана факультета социально-экономических наук Г.Рузметова подробно рассказала о задачах лаборатории, выделив три основных направления:
выявление и привлечение международных грантовых линий,
создание индекса гендерного равенства – Хорезмская модель,
направление финансовых ресурсов на деятельность женщин-предпринимателей.
В ходе обсуждений были высказаны предложения по активному вовлечению женщин в экономические и научные процессы, поддержке их инициатив и расширению инновационных проектов в регионе. У.Абдуллаева подчеркнула необходимость создания системы регулярного мониторинга для разработки концепции лаборатории и обеспечения ее эффективности, а также дала соответствующие поручения.
Кроме того, в рамках визита У.Абдуллаева посетила факультет химических технологий, где познакомилась с научно-исследовательской деятельностью женщин-ученых. Эта инициатива станет новым этапом в укреплении активности женщин в обществе и их широком привлечении к экономическим и научным процессам.