Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ayollar tadbirkorligini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash borasida muhim tashabbuslardan biri  – “Ayollar tadbirkorligi tahlili laboratoriyasi” test rejimida ish boshladi. Ushbu yangi platforma ayollar tadbirkorligi faoliyatini chuqur o‘rganish, mavjud muammolarni tahlil qilish, xalqaro moliyaviy resurslarni jalb etish orqali amaliy yechimlar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Umida Abdullayeva universitetga tashrif buyurib, mazkur laboratoriya faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Universitet birinchi prorektori D.Ibadullayev, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova, fakultet dekan maslahatlari, tadqiqotchilar va mustaqil ekspertlar bilan birgalikda davra suhbati tashkil etildi.
Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekan maslahatchisi G.Ruzmetova laboratoriyaning vazifalari yuzasidan batafsil ma’lumot berar ekan, uchta asosiy yo‘nalishga alohida urg‘u qaratildi:
xalqaro grant liniyalarini aniqlash va jalb etish,
gender tengligi indeksini yaratish – Xorazm modeli,
moliyaviy resurslarni ayol tadbirkorlar faoliyatiga yo‘naltirish.
Muhokamalar davomida ayollarni iqtisodiy va ilmiy jarayonlarga yanada faol jalb etish, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash hamda hududda innovatsion loyihalarni kengaytirish bo‘yicha takliflar bildirildi. U.Abdullayeva laboratoriyaning konsepsiyasini ishlab chiqish va samaradorlikni ta’minlash uchun muntazam monitoring tizimini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidlab, tegishli topshiriqlar berdi.
Shuningdek, U.Abdullayeva tashrif doirasida Kimyoviy texnologiyalar fakultetida ham bo‘lib, ayol olimalarning ilmiy-tadqiqot ishlari bilan yaqindan tanishdi.  Ushbu tashabbus ayollarning jamiyatdagi faolligini kuchaytirish, ularni iqtisodiy va ilmiy jarayonlarga keng jalb qilishda yangi bosqich bo‘lib xizmat qiladi.

At Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, one of the important initiatives for developing and supporting women’s entrepreneurship—the “Women’s Entrepreneurship Analysis Laboratory”—has started operating in test mode. This new platform serves to deeply study women’s entrepreneurial activities, analyze existing problems, and develop practical solutions by attracting international financial resources.
Today, Umida Abdullayeva, First Deputy Chairperson of the Family and Women’s Committee of the Republic of Uzbekistan, visited the university and got closely acquainted with the laboratory’s activities. A roundtable discussion was organized with the participation of the university’s First Prorector D.Ibadullayev, Chairperson of the Women’s Advisory Council N.Atajonova, faculty deans, researchers, and independent experts.
G.Ruzmetova, Advisor to the Dean of the Faculty of Social and Economic Sciences, provided detailed information about the laboratory’s tasks, highlighting three main directions:
identifying and attracting international grant lines,
creating a gender equality index – Khorezm model,
directing financial resources toward women entrepreneurs’ activities.
During the discussions, proposals were made to more actively involve women in economic and scientific processes, support their initiatives, and expand innovative projects in the region. U.Abdullayeva emphasized the need to establish a regular monitoring system to develop the laboratory’s concept and ensure its effectiveness, giving appropriate instructions.
Additionally, during her visit, U.Abdullayeva also visited the Faculty of Chemical Technologies and got acquainted with the scientific research work of women scientists. This initiative marks a new stage in enhancing women’s activity in society and their broad involvement in economic and scientific processes.