O‘zbek tili – millat tafakkuri va taraqqiyot mezoni
21-oktabr kuni, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti yangi Axborot-resurs markazining konferensiyalar zalida Filologiya va sanʼat fakulteti tashabbusi bilan O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligiga bag‘ishlangan “O‘zbek tilining millat tafakkuri va davlat taraqqiyotidagi o‘rni hamda rivojlanish istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Anjuman avvalida Urganch davlat universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov hamda Filologiya va sanʼat fakulteti dekani D.G‘ayipovlar so‘zga chiqib, ona tilimizning xalq birligi va milliy tafakkurdagi beqiyos ahamiyatini alohida ta’kidlashdi.
Anjumanda filologiya fanlari doktorlari, professorlar D.G‘ayipov, A.Primov, D.Yuldashev, Sh.Noroboyeva, shuningdek, filologiya fanlari nomzodi, dotsentlar Sh.Aqmanova, Sh.Alimova, X.Boymurotova, shuningdek, o‘qituvchi va ilmiy tadqiqotchilar D.Sultonova va M.Atabayevalar ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi.
Ma’ruzachilar o‘zbek tilining milliy tafakkur, madaniyat, ilm-fan va jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, til siyosatining istiqbollari, shevashunoslik, leksikologiya, onomastika, lingvokulturologiya kabi yo‘nalishlarda olib borilayotgan ilmiy izlanishlar haqida atroflicha fikr bildirishdi.
Anjuman davomida o‘zbek tilining rivojlanish bosqichlari, zamonaviy davrda tilni boyitish yo‘nalishlari va milliy o‘zligimizni ifodalovchi omil sifatidagi roli atroflicha yoritildi.
Bu ilmiy uchrashuv — o‘zbek tili nafaqat aloqa vositasi, balki xalq tafakkuri, ma’naviy merosi va davlat taraqqiyotining asosiy omili ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Узбекский язык — мерило национального мышления и развития
21 октября в конференц-зале нового Информационно-ресурсного центра Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни по инициативе факультета филологии и искусств состоялась научно-практическая конференция, посвящённая 36-летию придания узбекскому языку статуса государственного языка, на тему: «Роль узбекского языка в национальном мышлении и государственном развитии, а также перспективы его совершенствования».
В начале конференции проректор по научной работе и инновациям Ургенчского государственного университета З. Ибрагимов и декан факультета филологии и искусств Д. Гайипов выступили с речами, особо подчеркнув бесценное значение родного языка в единстве народа и национальном мышлении.
В конференции приняли участие доктора филологических наук, профессора Д. Гайипов, А. Примов, Д. Юлдашев, Ш. Норбоева, а также кандидаты филологических наук, доценты Ш. Акманова, Ш. Алимова, Х. Боймуротова, преподаватели и научные исследователи Д. Султонова и М. Атабаева, представившие свои доклады.
Выступающие подробно осветили роль узбекского языка в национальном мышлении, культуре, науке и развитии общества, перспективы языковой политики, а также результаты исследований в таких направлениях, как диалектология, лексикология, ономастика и лингвокультурология.
В ходе конференции были всесторонне рассмотрены этапы развития узбекского языка, направления его обогащения в современную эпоху и его роль как фактора, выражающего национальную самобытность.
Это научное собрание ещё раз подтвердило, что узбекский язык является не только средством общения, но и важнейшим фактором национального мышления, духовного наследия и государственного развития.