O‘zbekiston – Xitoy ta’lim forumi: istiqbolli hamkorlik
2-noyabr kuni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston — Xitoy ikkinchi ta’lim forumida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov ishtirok etdi.
Forum doirasida S.Xodjaniyazov “Xitoy va O‘zbekistonning “Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusi doirasida ta’lim sohasidagi hamkorlik, shuningdek, Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasida ta’lim integratsiyasini rivojlantirish”mavzusidagi taqdimoti bilan chiqish qildi.
Shuningdek, forum doirasida Urganch davlat universiteti va Xitoyning Top 1000 talikka kirgan Changan universiteti o‘rtasida anglashuv memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum ikki oliygoh o‘rtasida ta’lim, ilmiy tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi yo‘nalishlarida hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Форум образования Узбекистан – Китай: перспективное сотрудничество
2 ноября в Ташкенте состоялся второй образовательный форум Узбекистана и Китая, в котором принял участие и.о. ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни С. Ходжаниязов.
В рамках форума С. Ходжаниязов выступил с презентацией на тему: «Сотрудничество в сфере образования между Китаем и Узбекистаном в рамках инициативы “Один пояс, один путь”, а также развитие интеграции образования между Китаем и Центральной Азией».
Кроме того, в ходе форума был подписан меморандум о взаимопонимании между Ургенчским государственным университетом и Чанъань университетом (входит в число 1000 лучших университетов Китая).
Данный меморандум направлен на дальнейшее укрепление сотрудничества между двумя вузами в области образования, научных исследований, а также обмена преподавателями и студентами.