Bu yilgi reyting dunyoning qariyb 2000 ta universitetini qamrab olgan bo‘lib, unda O‘zbekistonning 9 ta oliy ta’lim muassasasi munosib o‘rin egalladi. Ularning orasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti 1501+ guruhidan o‘rin egalladi.
Bu natija universitetimizning barqaror rivojlanish yo‘nalishida amalga oshirayotgan keng ko‘lamli ishlari – ekologiya, ijtimoiy mas’uliyat, resurslardan oqilona foydalanish, innovatsion loyihalar va boshqaruv tizimini takomillashtirish borasidagi izchil harakatlarining samarasi hisoblanadi.

Ургенчский государственный университет в рейтинге устойчивого развития QS!
18 ноября одно из самых авторитетных международных агентств в сфере высшего образования — QS Quacquarelli Symonds — опубликовало результаты рейтинга QS Sustainability Rankings – 2026.
В нынешнем рейтинге были представлены почти 2000 университетов мира, среди которых достойные места заняли 9 высших учебных заведений Узбекистана. В их числе Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруний, который вошёл в группу 1501+.
Этот результат является итогом масштабной работы нашего университета в направлении устойчивого развития — в сфере экологии, социальной ответственности, рационального использования ресурсов, инновационных проектов и совершенствования системы управления.