O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 1-noyabrdagi 731-sonli qarori bilan ta’lim, fan, adabiyot, madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari va jamoatchilik faoliyatida ijtimoiy faolligi, iste’dodi hamda yutuqlari bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘lib kelayotgan 14–30 yoshli iqtidorli xotin-qizlar uchun Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga talabgorlarni tanlash tartibi belgilab berilgan edi.
Shu munosabat bilan bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida mazkur nufuzli mukofotning viloyat bosqichi o‘z ishini boshladi. Tadbir avvalida tantanali ochilish marosimi o‘tkazildi. Tadbirda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari G.Ibadullayeva, “Xorazm haqiqati” gazetasi bosh muharriri S.Rahimberganovalar so‘zga chiqib, Zulfiya nomidagi mukofotning yosh xotin-qizlarning iste’dodini qo‘llab-quvvatlash, ularni rag‘batlantirish va ularning jamiyatdagi o‘rnini mustahkamlashdagi ahamiyat borasida toʻxtaldi.
Ushbu jarayon yosh ijodkor, zukko va faol qizlarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ularni qo‘llab-quvvatlash hamda yangi yutuqlarga chorlashga qaratilgan muhim ijtimoiy maydondir.
Ayni paytda Xorazm viloyati hokimining qaroriga asosan Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga talabgorlarni tanlash bo‘yicha viloyat komissiyasi o‘z faoliyatini olib bormoqda.

Ургенчский государственный университет принимает этап областного конкурса Государственной премии имени Зульфии
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №731 от 1 ноября 2024 года, установлен порядок отбора кандидатов на Государственную премию имени Зульфии для талантливых девушек в возрасте 14–30 лет, которые выделяются своей социальной активностью, талантами и достижениями в области образования, науки, литературы, культуры, искусства, спорта, информационных технологий и общественной деятельности, и являются примером для своих сверстников.
В связи с этим сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруни стартовал областной этап этого престижного конкурса. Торжественная церемония открытия прошла в начале мероприятия.
На мероприятии выступили руководитель Хорезмского отделения Союза писателей Узбекистана Г. Ибадуллаева и главный редактор газеты «Хорезмская правда» С. Рахимберганов, которые подчеркнули значимость премии имени Зульфии для поддержки и поощрения талантов молодых девушек, а также для укрепления их роли в обществе.
Этот процесс является важной социальной площадкой, направленной на раскрытие потенциала молодых творческих, умных и активных девушек, их поддержку и стимулирование к новым достижениям.
В настоящее время областная комиссия по отбору кандидатов на Государственную премию имени Зульфии ведет свою деятельность на основании распоряжения хокима Хорезмской области.