2026-yilning 7-8 fevral kunlari Dubaydagi Amerika universitetida "Enhancing ELT: Empowering Learners in an AI Inclusive Era" (Ingliz tilini o‘qitishni takomillashtirish: Sun’iy intellekt davrida ta’lim oluvchilarni qo‘llab-quvvatlash) mavzusida nufuzli TESOL konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xalqaro anjuman zamonaviy ta’limda sun’iy intellekt va inklyuziv yondashuvlarni integratsiya qilish masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, unda pedagogik amaliyotga tatbiq etish mumkin bo‘lgan ko‘plab innovatsion va samarali yechimlar muhokama qilindi.
Konferensiya doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti Feruza Masharipova o‘zining ilmiy tadqiqotlarga asoslangan ikkita sessiyasi bilan faol ishtirok etdi. Olimaning "Engaging Learners with Read-Aloud STEM Lessons" (Ovozli o‘qish orqali STEM darslarida o‘quvchilarni jalb qilish) hamda "Empowering English Teachers through TESOL's Six Principles" (TESOLning olti tamoyili orqali o‘qituvchilar salohiyatini oshirish) mavzularidagi taqdimotlari tinglovchilar tomonidan yuqori baholandi va soha mutaxassislari uchun muhim metodologik tavsiyalarni taqdim etdi.

On February 7-8, 2026, a prestigious TESOL conference titled "Enhancing ELT: Empowering Learners in an AI Inclusive Era" was held at the American University in Dubai.
This international forum was dedicated to issues of integrating artificial intelligence and inclusive approaches in modern education, where many innovative and effective solutions that can be applied in pedagogical practice were discussed.
As part of the conference, Associate Professor of the Department of English Language and Literature at Urgench State University named after Abu Rayhan Beruni, Feruza Masharipova, actively participated with two sessions based on scientific research. The scholar's presentations on the topics "Engaging Learners with Read-Aloud STEM Lessons" and "Empowering English Teachers through TESOL's Six Principles" were highly appreciated by the audience and provided important methodological recommendations for specialists in this field.