2026-yilning 7-8 fevral kunlari Dubaydagi Amerika universitetida "Enhancing ELT: Empowering Learners in an AI Inclusive Era" (Ingliz tilini o‘qitishni takomillashtirish: Sun’iy intellekt davrida ta’lim oluvchilarni qo‘llab-quvvatlash) mavzusida nufuzli TESOL konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xalqaro anjuman zamonaviy ta’limda sun’iy intellekt va inklyuziv yondashuvlarni integratsiya qilish masalalariga bag‘ishlangan bo‘lib, unda pedagogik amaliyotga tatbiq etish mumkin bo‘lgan ko‘plab innovatsion va samarali yechimlar muhokama qilindi.
Konferensiya doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ingliz tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti Feruza Masharipova o‘zining ilmiy tadqiqotlarga asoslangan ikkita sessiyasi bilan faol ishtirok etdi. Olimaning "Engaging Learners with Read-Aloud STEM Lessons" (Ovozli o‘qish orqali STEM darslarida o‘quvchilarni jalb qilish) hamda "Empowering English Teachers through TESOL's Six Principles" (TESOLning olti tamoyili orqali o‘qituvchilar salohiyatini oshirish) mavzularidagi taqdimotlari tinglovchilar tomonidan yuqori baholandi va soha mutaxassislari uchun muhim metodologik tavsiyalarni taqdim etdi.

7-8 февраля 2026 года в Американском университете в Дубае прошла престижная конференция TESOL на тему "Enhancing ELT: Empowering Learners in an AI Inclusive Era" (Улучшение преподавания английского языка: поддержка учащихся в эпоху искусственного интеллекта).
Этот международный форум был посвящен вопросам интеграции искусственного интеллекта и инклюзивных подходов в современное образование, на котором обсуждались многие инновационные и эффективные решения, которые могут быть применены в педагогической практике.
В рамках конференции доцент кафедры английского языка и литературы Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни Феруза Машарипова активно участвовала с двумя сессиями, основанными на научных исследованиях. Презентации ученого на темы "Engaging Learners with Read-Aloud STEM Lessons" (Привлечение учащихся с помощью STEM-уроков с чтением вслух) и "Empowering English Teachers through TESOL's Six Principles" (Укрепление учителей английского языка через шесть принципов TESOL) были высоко оценены слушателями и предоставили важные методологические рекомендации для специалистов в этой области.