Xorazm musiqali drama teatrida “O‘zbek tilim - faxrim” shiori ostida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Xorazm viloyati hokimligi, O‘zbekiston Yoshlar Ittifoqi viloyat kengashi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat bo‘limi hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida 2020 yil 20 oktabr kuni “21-oktabr O‘zbek tili bayram kuni” munosabati bilan Xorazm musiqali drama teatrida “O‘zbek tilim - faxrim” shiori ostida bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov ochib berib, bu yil 21 oktabr – “O‘zbek tili bayrami kuni” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy qonuni sifatida ilk bor nishonlanayotgani bilan barchani samimiy tabrikladi.
“Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 20 yanvardagi qarori bilan barcha davlat organlari, vazirliklar va ularga tenglashtirilgan tashkilotlarda ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari bo‘yicha maslahatchi lavozimi tashkil qilindi”,- deya ta’kidladi viloyat hokimi F.Ermanov.
Tadbirda Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti talabalari o‘zlarining o‘zbek tilini madh etuvchi she’lari, kuy-qo‘shiqlari bilan faol ishtirok qilishdi.

A festive event was held under the motto "Language is my pride in collaboration with "Khorezm regional administration, regional council of the Youth Union of Uzbekistan, regional branch of the Writers' Union of Uzbekistan, regional branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment and Urgench State University on October 20, 2020 at the Khorezm Musical Drama Theater.
Opening the event, Hokim of Khorezm region Farhod Ermanov congratulated everyone on the fact that this year, October 21 - "Day of the Uzbek language" is celebrated for the first time as the official law of the President of the Republic of Uzbekistan.
"By the decision of the Cabinet of Ministers on January 20, 2020, the position of advisor has been assigned to improve the effectiveness of spiritual and educational work in all government agencies, ministries and organizations equivalent to them, ensuring compliance with the legislation on the state language," said F. Ermanov.
Students of the Faculty of Philology of Urgench State University took an active part in the event with their poems and songs praising the Uzbek language.