«Оқдарбанд» хотира китоби чоп этилди.
1938 йил 9 январда НКВДнинг “иранской операции” ҳақида директивасига кўра 13297 киши судга тортилади улардан 2046 нафари отув жазосига ҳукм қилинади.  Айрим хориж разведкалари СССРга қарши иш олиб боришда Эроннинг тарихий даврларда таъсири кучли бўлган ҳудудларидан шунингдек, Ўрта Осиё, Кавказ республикаларида қўним топган реэмигрантлар гуруҳларидан фойдаланилаётгани таъкидланиб, туркманлар, ўзбеклар, қозоқлар ва бошқалар ўртасидаги эмигрант доираларнинг маҳаллий алоқалари ваъж сифатида кўрсатилган.
Хоразм округининг Оқдарбанд қишлоғида яшаган эронийлар ўтган бир асрдан ортиқ давр мобайнида маҳаллий аҳоли вакилларига айланганди. Лекин 1930 йилларнинг охирига келиб, жамоавий совет режими жавобгарлик механизмига кўра шубҳа остига тушганлар. Мустабид совет тузумининг қатағон машинаси оқдарбандликларга ҳам азоб-уқубатлар ёғдирди. Қишлоқ аҳли ўз миллий тили - форс тилида гаплашганлиги ва Эронга кўчиб кетишга ташвиқот қилганлик сабаблари билан айбланган.Хонадонлар тинтув қилиниб, форс, араб алифбосидаги китоблар, хат, ҳужжатлар тортиб олиниб, ўтга ёқилган.
1938 йил қисқа муддатда қишлоқдан 22 киши қамоққа олинади. 1938 йил 21-22 сентябрь кунлари ЎзССР ИИХК ҳузурида ташкил этилган машъум “учлик” суди томонидан айбланувчиларнинг барчаси ЎзССР ЖКнинг 57-10 моддаси билан ҳеч бир далил исботсиз 10 йил қамоқ лагерларига ҳукм этилган. ЎзССР ИИХК Хоразм вилоят бошқармаси ходимлари бу билан чекланмасдан шу иш доирасида яна 72 кишига нисбатан қўшимча тергов белгилайди. Қўрқувга тушган қишлоқ аҳли юқори ташкилотларга тинимсиз хатлар йўллаб, мазкур ишга марказнинг эътиборини қаратишга эришадилар. Марказдан чақирилган тафтишчилар иштирокида қайта тергов ўтказилганда тергов ноқонуний олиб борилганлиги маълум бўлади. Натижада, иш тўхтатилиб, қамоққа олинган 72 кишидан 61 нафари озод этилади.
Мана шу қисқа муддатдаги тергов жараёнида 8 нафар инсон ўлдирилиб юборилгани маълум бўлади. Қишлоқ аҳолисининг талаби билан 1939 йил 24 июлдан юқорида қайд этилган 22 кишининг иши ҳам қайта кўриб чиқилади. 1940 йил 14 июнь куни Хоразм область ИИХК бошқармаси томонидан 1938 йил 21-22 сентябр кунлари чиқарилган “учлик” суди қарори ноқонуний деб топилган. Бу вақтга келиб юқорида ноҳақ жазога ҳукм этилган 22 нафар кишидан 11 нафари ҳам азоб-уқубатлар, касалликларга чидамай вафот этганликлари маълум бўлади.
Мустақиллик даврига келиб тарихий адолатни тиклаш масаласи давлатимиз ижтимоий-сиёсий ва маданий сиёсатининг устувор йўналиши сифатида белгиланди ва бу борада улкан ишлар амалга оширилди. Ўтган асрнинг 30 – 80 йилларидаги қатағон қурбонлари оқланди ва улар хотирасини абадийлаштирилиш ишлари узлуксиз давом эттирилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг 2020 йил 8 октябрдаги 5598-сонли “Қатағон қурбонларининг меросини  янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир кўшимча чора тадбирлар тўғрисидаги”фармойиши  ушбу китобнинг яралишига асос бўлди.
Бугунги дунёда глобал хавф-хатарлар кучайиб бораётган ҳамда миллий ўзликни англаш ва ҳақиқий тарихимизни тиклаш ҳар қачонгидан ҳам муҳим аҳамият касб этаётган бугунги даврда мустабид совет тузуми томонидан шафқатсиз қатағон қилинган давлат ва жамоат арбоблари, илм-фан, маданият ва санъат, адабиёт намояндаларининг, оддий касб эгаси бўлган минглаб юртдошларимизнинг номлари ва хотираларини абадийлаштириш, уларнинг жасорати ва матонати мисолида ёш авлодимизни Ватанимиз ва халқимизга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда .
Бу борадаги тарихий маълумотларни холис ва ҳаққоний ўрганиш мамлакатимиз мустақиллиги қандай оғир ва машаққатли курашлар билан қўлга киритилганини, бугунги эркин, озод ва обод ҳаётимизни асраб-авайлаб, қадрлаб яшаш кераклигини янада чуқур англашга хизмат қилади.
Китобда  Хоразм воҳасининг Оқдарбанд қишлоғида яшаган эронийларнинг тарихи, қишлоқдан етишиб чиққан тараққийпарвар инсонлар, қатағон жабрдийдаларининг ҳаёти ва фожеали тақдири ёритилган.Шунингдек мустақиллик йилларида Қўшкўпир туманининг замонавий Оқдарбанд қишлоғидаги улкан ўзгаришлар таҳлил этилган.
Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Хоразм вилояти Давлат архиви, Урганч Давлат университети тузилмасидаги Хоразм вилоятининг "Қатағон қурбонлари хотираси" музей архиви, Оқдарбанд аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа тегишли архивлар ҳужжатларидан фойдаланилди. Урганч Давлат университети тузилмасидаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи директори, тарих фанлари номзоди, доцент Юлдуз Раҳмонова. Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи фонди, Хоразм вилояти Давлат архиви, Урганч Давлат университети тузилмасидаги Хоразм вилоятининг "Қатағон қурбонлари хотираси" музей архиви, Оқдарбанд аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа тегишли архивлар ҳужжатларидан фойдаланилди.

Издана книга памяти «Акдарбанд».
На 9 января 1938 г. по директиве НКВД об «Иранской операции» предстало перед судом 13 297 человек, из них 2 046 приговорено к смертной казни. Подчеркивается, что некоторые иностранные спецслужбы используют районы Ирана, имевшие сильное влияние в исторические времена, а также группы ремигрантов, осевших в республиках Средней Азии и Кавказа, в ведении работы против СССР.
Иранцы, проживающие в селе Акдарбанд Хорезмской области, за последнее столетие стали представителями местного населения. Но к концу 1930-х годов механизм подотчетности коллективного советского режима был поставлен под сомнение. Репрессивная машина перманентной советской системы причиняла страдания и белым людям.
Жителей села обвинили в том, что они говорят на своем национальном языке, персидском, и выступали за переселение в Иран, были проведены обыски в домах, изъяты и подожжены книги, письма и документы на персидском и арабском алфавитах.
В 1938 году 22 человека из села были посажены на непродолжительный срок. 21-22 сентября 1938 г. все подсудимые были приговорены к 10 годам лагерей без каких-либо доказательств по ст. 57-10 УК УзССР печально известным "Троицким" судом, учреждённым при Верховном Суде СССР. . Сотрудниками Хорезмского областного управления ИСК УЗССР будут назначены дополнительные следственные действия в отношении 72 человек в рамках данного дела. Напуганные жители села отправили письма в вышестоящие организации и сумели привлечь внимание центра к этому вопросу. Когда проводится повторное расследование с участием вызванных из центра инспекторов, становится ясно, что расследование велось незаконно. В результате дело будет прекращено, а 61 из 72 человек, попавших в тюрьму, будут освобождены.
Станет известно, что за этот короткий период следствия было убито 8 человек. По ходатайству жителей села дела 22 человек, упомянутых выше, будут пересмотрены с 24 июля 1939 года. 14 июня 1940 г. решением «тройственного» суда, вынесенным 21-22 сентября 1938 г. Управлением Хорезмского областного МИСК, было признано незаконным. К этому времени станет известно, что 11 из 22 человек, несправедливо приговоренных к смертной казни, умерли от страданий и болезней.
К моменту обретения независимости вопрос восстановления исторической справедливости был определен как приоритетное направление общественно-политической и культурной политики нашей страны, и в этом направлении была проделана большая работа. Жертвы репрессий 1930-х и 1980-х годов были оправданы, а работа по увековечиванию их памяти продолжалась без перерыва. Основанием для создания данной книги стал Указ Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева №5598 от 8 октября 2020 года «О дополнительных мерах по изучению наследия репрессированных и увековечению их памяти».
В современном мире, когда нарастают глобальные угрозы и осознание национальной идентичности и восстановление нашей подлинной истории становятся как никогда актуальными, государственные и общественные деятели, представители науки, культуры и искусства, литературы, рядовых профессий, подвергшиеся жестоким репрессиям авторитарной советской властью. Актуальной задачей остается увековечивание имен и памяти тысяч наших соотечественников-собственников, воспитание нашего молодого поколения в духе любви и верности Родине и народу, как пример их мужества и упорство.
Беспристрастное и правдивое изучение исторических данных в этом отношении послужит лучшему пониманию того, как независимость нашей страны была завоевана в трудной и трудной борьбе, и мы должны жить нашей свободной, свободной и благополучной жизнью с заботой и благодарностью.
В книге рассказывается об истории иранцев, проживавших в селе Акдарбанд Хорезмского оазиса, передовых людях, вышедших из села, о жизни и трагических судьбах жертв репрессий, анализируются великие перемены в современной село Акдарбанд Кошкопирского района в годы независимости.
В создании этой книги Национальный архив Узбекистана, Государственный архив Хорезмской области, Музей-архив Хорезмской области «Память жертв репрессий» в структуре Ургенчского государственного университета, личные архивы акдарбандцев, материалы устной истории использовались и другие связанные архивы. Юлдуз Рахмонова, директор Мемориального музея жертв репрессий в структуре Ургенчского государственного университета, кандидат исторических наук, доцент.
В создании этой книги Национальный архив Узбекистана, Фонд Мемориального музея жертв репрессий при Кабинете Министров, Государственный архив Хорезмской области, Хорезмский областной музей-архив «Памяти жертв репрессий» в структуре Ургенчского государственного Университет, личные архивы жителей Акдарбанда, материалы устной истории и другие соответствующие архивные документы.