«Оқдарбанд» хотира китоби чоп этилди.
1938 йил 9 январда НКВДнинг “иранской операции” ҳақида директивасига кўра 13297 киши судга тортилади улардан 2046 нафари отув жазосига ҳукм қилинади.  Айрим хориж разведкалари СССРга қарши иш олиб боришда Эроннинг тарихий даврларда таъсири кучли бўлган ҳудудларидан шунингдек, Ўрта Осиё, Кавказ республикаларида қўним топган реэмигрантлар гуруҳларидан фойдаланилаётгани таъкидланиб, туркманлар, ўзбеклар, қозоқлар ва бошқалар ўртасидаги эмигрант доираларнинг маҳаллий алоқалари ваъж сифатида кўрсатилган.
Хоразм округининг Оқдарбанд қишлоғида яшаган эронийлар ўтган бир асрдан ортиқ давр мобайнида маҳаллий аҳоли вакилларига айланганди. Лекин 1930 йилларнинг охирига келиб, жамоавий совет режими жавобгарлик механизмига кўра шубҳа остига тушганлар. Мустабид совет тузумининг қатағон машинаси оқдарбандликларга ҳам азоб-уқубатлар ёғдирди. Қишлоқ аҳли ўз миллий тили - форс тилида гаплашганлиги ва Эронга кўчиб кетишга ташвиқот қилганлик сабаблари билан айбланган.Хонадонлар тинтув қилиниб, форс, араб алифбосидаги китоблар, хат, ҳужжатлар тортиб олиниб, ўтга ёқилган.
1938 йил қисқа муддатда қишлоқдан 22 киши қамоққа олинади. 1938 йил 21-22 сентябрь кунлари ЎзССР ИИХК ҳузурида ташкил этилган машъум “учлик” суди томонидан айбланувчиларнинг барчаси ЎзССР ЖКнинг 57-10 моддаси билан ҳеч бир далил исботсиз 10 йил қамоқ лагерларига ҳукм этилган. ЎзССР ИИХК Хоразм вилоят бошқармаси ходимлари бу билан чекланмасдан шу иш доирасида яна 72 кишига нисбатан қўшимча тергов белгилайди. Қўрқувга тушган қишлоқ аҳли юқори ташкилотларга тинимсиз хатлар йўллаб, мазкур ишга марказнинг эътиборини қаратишга эришадилар. Марказдан чақирилган тафтишчилар иштирокида қайта тергов ўтказилганда тергов ноқонуний олиб борилганлиги маълум бўлади. Натижада, иш тўхтатилиб, қамоққа олинган 72 кишидан 61 нафари озод этилади.
Мана шу қисқа муддатдаги тергов жараёнида 8 нафар инсон ўлдирилиб юборилгани маълум бўлади. Қишлоқ аҳолисининг талаби билан 1939 йил 24 июлдан юқорида қайд этилган 22 кишининг иши ҳам қайта кўриб чиқилади. 1940 йил 14 июнь куни Хоразм область ИИХК бошқармаси томонидан 1938 йил 21-22 сентябр кунлари чиқарилган “учлик” суди қарори ноқонуний деб топилган. Бу вақтга келиб юқорида ноҳақ жазога ҳукм этилган 22 нафар кишидан 11 нафари ҳам азоб-уқубатлар, касалликларга чидамай вафот этганликлари маълум бўлади.
Мустақиллик даврига келиб тарихий адолатни тиклаш масаласи давлатимиз ижтимоий-сиёсий ва маданий сиёсатининг устувор йўналиши сифатида белгиланди ва бу борада улкан ишлар амалга оширилди. Ўтган асрнинг 30 – 80 йилларидаги қатағон қурбонлари оқланди ва улар хотирасини абадийлаштирилиш ишлари узлуксиз давом эттирилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг 2020 йил 8 октябрдаги 5598-сонли “Қатағон қурбонларининг меросини  янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир кўшимча чора тадбирлар тўғрисидаги”фармойиши  ушбу китобнинг яралишига асос бўлди.
Бугунги дунёда глобал хавф-хатарлар кучайиб бораётган ҳамда миллий ўзликни англаш ва ҳақиқий тарихимизни тиклаш ҳар қачонгидан ҳам муҳим аҳамият касб этаётган бугунги даврда мустабид совет тузуми томонидан шафқатсиз қатағон қилинган давлат ва жамоат арбоблари, илм-фан, маданият ва санъат, адабиёт намояндаларининг, оддий касб эгаси бўлган минглаб юртдошларимизнинг номлари ва хотираларини абадийлаштириш, уларнинг жасорати ва матонати мисолида ёш авлодимизни Ватанимиз ва халқимизга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда .
Бу борадаги тарихий маълумотларни холис ва ҳаққоний ўрганиш мамлакатимиз мустақиллиги қандай оғир ва машаққатли курашлар билан қўлга киритилганини, бугунги эркин, озод ва обод ҳаётимизни асраб-авайлаб, қадрлаб яшаш кераклигини янада чуқур англашга хизмат қилади.
Китобда  Хоразм воҳасининг Оқдарбанд қишлоғида яшаган эронийларнинг тарихи, қишлоқдан етишиб чиққан тараққийпарвар инсонлар, қатағон жабрдийдаларининг ҳаёти ва фожеали тақдири ёритилган.Шунингдек мустақиллик йилларида Қўшкўпир туманининг замонавий Оқдарбанд қишлоғидаги улкан ўзгаришлар таҳлил этилган.
Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Хоразм вилояти Давлат архиви, Урганч Давлат университети тузилмасидаги Хоразм вилоятининг "Қатағон қурбонлари хотираси" музей архиви, Оқдарбанд аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа тегишли архивлар ҳужжатларидан фойдаланилди. Урганч Давлат университети тузилмасидаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи директори, тарих фанлари номзоди, доцент Юлдуз Раҳмонова. Ушбу китобни яратишда Ўзбекистон Миллий архиви, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Қатағон қурбонлари хотираси музейи фонди, Хоразм вилояти Давлат архиви, Урганч Давлат университети тузилмасидаги Хоразм вилоятининг "Қатағон қурбонлари хотираси" музей архиви, Оқдарбанд аҳлининг шахсий архивлари, оғзаки тарих материаллари ва бошқа тегишли архивлар ҳужжатларидан фойдаланилди.

The memory book "Aqdarband" was published.
On January 9, 1938, according to the directive of the NKVD on "Iranskoy operation", 13,297 people were brought to court, 2,046 of them were sentenced to death. It is emphasized that some foreign intelligence agencies are using the regions of Iran, which had a strong influence in historical times, as well as groups of remigrants settled in the republics of Central Asia and the Caucasus, in conducting work against the USSR.
Iranians living in Akdarband village of Khorezm district have become representatives of the local population over the past century. But by the end of the 1930s, the accountability mechanism of the collective Soviet regime was questioned. The repressive machine of the permanent Soviet system also caused suffering to white people.
The villagers were accused of speaking their national language, Persian, and advocating migration to Iran. Houses were searched, books, letters, and documents in Persian and Arabic alphabets were seized and set on fire.
In 1938, 22 people from the village were imprisoned for a short time. On September 21-22, 1938, all the defendants were sentenced to 10 years in prison camps without any evidence under Article 57-10 of the Criminal Code of the UzSSR by the infamous "Trinity" court, established at the Supreme Court of the USSR. The employees of the Khorezm regional department of the IIC of the UZSSR will determine additional investigations against 72 people within the framework of this case. The frightened villagers sent letters to higher organizations and managed to draw the center's attention to the matter. When a re-investigation is conducted with the participation of inspectors called from the center, it becomes clear that the investigation was conducted illegally. As a result, the case will be stopped and 61 of the 72 people who were imprisoned will be released.
It will be known that 8 people were killed during this short period of investigation. At the request of the villagers, the cases of the 22 people mentioned above will be reconsidered from July 24, 1939. On June 14, 1940, the decision of the "triple" court issued on September 21-22, 1938 by the Department of the Khorezm Oblast IICK was declared illegal. By this time, it will be known that 11 of the 22 people who were unjustly sentenced to death died of suffering and illness.
By the time of independence, the issue of restoration of historical justice was defined as the priority direction of the socio-political and cultural policy of our country, and great work was done in this regard. The victims of the repressions of the 1930s and 1980s were acquitted, and the work of perpetuating their memory was continued without interruption. The decree of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev No. 5598 of October 8, 2020 "On additional measures to study the legacy of repression victims and perpetuate their memory" became the basis for the creation of this book.
In today's world, when global threats are increasing and the realization of national identity and the recovery of our true history are becoming more important than ever, state and public figures, representatives of science, culture and art, literature, ordinary professions who were brutally repressed by the authoritarian Soviet regime It remains an urgent task to perpetuate the names and memories of thousands of our compatriots who are owners, to educate our young generation in the spirit of love and loyalty to our Motherland and people, as an example of their courage and perseverance.
Unbiased and truthful study of historical data in this regard will serve to better understand how the independence of our country was won through difficult and difficult struggles, and we should live our free, free and prosperous life with care and appreciation.
The book describes the history of the Iranians who lived in the village of Akdarband of the Khorezm oasis, the progressive people who came out of the village, the life and tragic fate of the victims of repression. It also analyzes the great changes in the modern village of Akdarband of Koshkopir district during the years of independence.
In the creation of this book, the National Archives of Uzbekistan, the State Archives of Khorezm Region, the Museum Archive of the Khorezm Region "Memory of Repression Victims" within the structure of Urganch State University, personal archives of Akdarband residents, oral history materials and other related archives were used. Yulduz Rahmonova, director of the Repression Victims Memorial Museum in the structure of Urganch State University, candidate of history, associate professor.
In the creation of this book, the National Archives of Uzbekistan, the Fund of the Repression Victims Memorial Museum under the Cabinet of Ministers, the Khorezm Region State Archives, the Khorezm Region "Memory of Repression Victims" museum archive within the structure of Urganch State University, the personal archives of the people of Akdarband, oral history materials and other related archival documents were used.