Ege universiteti bilan imzolangan kelishuvlar amalga oshirilmoqda
Joriy yil 9-iyun sanasida Turkiya Respublikasining Izmir shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro ta’lim forumi doirasida Turkiyaning qator universitetlari qatorida Ege universiteti bilan  ham ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida uzoq yilga mo‘ljallangan 7 ta hamkorlik shartnomasi imzolangani haqida xabar bergan edik.
Bugun, 16-iyul kuni mazkur kelishuvlar doirasida Ege universitetning Adabiyot fakulteti, Turk tili va adabiyoti boʻlimi rahbari, professor Selami Fidokor, shu boʻlim doktoranti Orzu Asarlar ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish maqsadida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdilar.
Tashrif doirasida mehmonlar Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev bilan uchrashdilar. Uchrashuvda UrDU tomonidan Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev, Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov hamda Urganch shahridagi viloyat pedagoglarini malakasini oshirish istituti “Til va adabiyot” kafedrasi mudiri N.Sobirovalar ishtirok etdilar.
Rasmiy uchrashuvda hamkorlik doirasida koʻrilgan masalalarni yoʻlga qoʻyish, shu jumladan, 2022-2023 oʻquv yilidan boshlab qoʻshma ta’lim dasturlarini joriy etish, professor-oʻqituvchilar va talabalar mobilligi, qoʻsh rahbarlik asosida ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, ilmiy stajirovkalar tashkil qilish, xorijiy tillarni oʻqitish, arxeologiya va suv resurslari, baliqchilikni rivojlantirish boʻyicha hamkorlik ishlarini samarali tashkil etish kabi masalalari kelishib olindi.

Соглашения, подписанные с Эгейским университетом, реализуются
9 июня с.г. в рамках международного образовательного форума, проходившего в городе Измир Турецкой Республики, мы сообщили о том, что среди ряда турецких вузов7 были подписаны соглашения о долгосрочном сотрудничестве между двумя высшими учебными заведениями и Эгейским университетом. .
Сегодня, 16 июля, в рамках этих договоренностей, заведующий кафедрой литературы, турецкого языка и литературы Эгейского университета, профессор Селами Фидокор и докторант этой кафедры Орзу Асарлар посетили Ургенчский государственный университет для проведения научных исследовательская работа.
В рамках визита гости встретились с ректором Ургенчского государственного университета Бахромом Абдуллаевым. Во встрече приняли участие проректор УрГУ по международному сотрудничеству Г. Уразбоев, декан факультета Иностранной филологии З. Джуманийозов, декан Филологического факультета Д. Гаипов и заведующий кафедрой «Язык и литература» областного педагога институт повышения квалификации в Ургенче Н. Собирова.
Реализация вопросов, обсужденных в рамках сотрудничества на официальном заседании, в том числе внедрение совместных образовательных программ с 2022-2023 учебного года, мобильность профессорско-преподавательского состава и студентов, подготовка научно-педагогических кадров на основе двойного руководства, организация были согласованы научные стажировки, преподавание иностранных языков, археологии и водных ресурсов, эффективная организация совместной работы по развитию рыбного хозяйства.