Ege universiteti bilan imzolangan kelishuvlar amalga oshirilmoqda
Joriy yil 9-iyun sanasida Turkiya Respublikasining Izmir shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro ta’lim forumi doirasida Turkiyaning qator universitetlari qatorida Ege universiteti bilan  ham ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida uzoq yilga mo‘ljallangan 7 ta hamkorlik shartnomasi imzolangani haqida xabar bergan edik.
Bugun, 16-iyul kuni mazkur kelishuvlar doirasida Ege universitetning Adabiyot fakulteti, Turk tili va adabiyoti boʻlimi rahbari, professor Selami Fidokor, shu boʻlim doktoranti Orzu Asarlar ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish maqsadida Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdilar.
Tashrif doirasida mehmonlar Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev bilan uchrashdilar. Uchrashuvda UrDU tomonidan Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektor Gʻ.Oʻrazboyev, Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozov, Filologiya fakulteti dekani D.Gʻayipov hamda Urganch shahridagi viloyat pedagoglarini malakasini oshirish istituti “Til va adabiyot” kafedrasi mudiri N.Sobirovalar ishtirok etdilar.
Rasmiy uchrashuvda hamkorlik doirasida koʻrilgan masalalarni yoʻlga qoʻyish, shu jumladan, 2022-2023 oʻquv yilidan boshlab qoʻshma ta’lim dasturlarini joriy etish, professor-oʻqituvchilar va talabalar mobilligi, qoʻsh rahbarlik asosida ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, ilmiy stajirovkalar tashkil qilish, xorijiy tillarni oʻqitish, arxeologiya va suv resurslari, baliqchilikni rivojlantirish boʻyicha hamkorlik ishlarini samarali tashkil etish kabi masalalari kelishib olindi.

Agreements signed with Ege University are being implemented
On June 9 this year, within the framework of the international education forum held in the city of Izmir, the Republic of Turkey, we reported that among a number of Turkish universities7 long-term cooperation agreements were signed between two higher education institutions and Ege University .
Today, on July 16, within the framework of these agreements, the head of the Department of Literature, Turkish Language and Literature of Ege University, professor Selami Fidokor, and doctoral student of this department, Orzu Asarlar, visited Urganch State University to conduct scientific research.
As part of the visit, the guests met with the Rector of Urganch State University, Bakhrom Abdullayev. The meeting was attended by UrSU vice-rector for International Cooperations G. Orazboyev, dean of the faculty of Foreign philology Z. Jumaniyozov, dean of the faculty of Philology D. Gayipov and head of the department "Language and literature" of the regional pedagogue training institute in Urganch N. Sobirova.
Implementation of the issues discussed in the framework of cooperation at the official meeting, including the introduction of joint educational programs from the 2022-2023 academic year, mobility of professors and teachers and students, training of scientific and pedagogical personnel based on dual leadership, organization of scientific internships, teaching of foreign languages , archeology and water resources, effective organization of cooperative work on the development of fisheries were agreed upon.