Taʼlim va madaniyat orqali Oʻzbekiston va Malayziya aloqalarini mustahkamlash yoʻlida
Bugun Malayziyaning Menejment va fan universiteti asoschisi hamda prezidenti Moxd Shukri boshchiligidagi delegatsiya Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻldi.
Ma’lumot uchun:  Malayziya Menejment va fan universiteti  2001-yilda tashkil etilgan.  “QS Rankings-2023” jahon reytingida 601-oʻrinni, Osiyo oliygohlari orasida esa 147-oʻrinni egallaydi. Malayziyaning yetakchi xususiy universitetlaridan biri hisoblanadi.  Universitet qoshida “MSU Medical Centre ” koʻp tarmoqli tibbiyot markazi  hamda “MSU Pharma ” farmasevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish va qadoqlash kompaniyasi faoliyat yuritadi. Bundan tashqari, oliygohda  halol sanoati boʻyicha taqdimot markazi (MSU International Centre for Halal Studies) mavjud.
Moxd Shukri boshchiligidagi delegatsiyani UrDU rektori Baxrom Abdullayev,  Xorazm viloyati hokimligi kotibiyat mudiri B.Abdirimov hamda universitet rahbariyati  mamnuniyat ila kutib oldi.
Doʻstona ruhdagi uchrashuv avvalida tomonlar har ikkila universitet imkoniyatlari va sharoitlari haqida oʻzaro maʼlumot almashdilar. Suhbat chogʻida Moxd Shukri mazkur tashrifning maqsadini bayon etdi:  Taʼlim va madaniyat orqali Oʻzbekiston va Malayziya aloqalarini yanada mustahkamlash, jumladan, qoʻshma ta’lim va tadqiqot dasturlarini amalga oshirish, malakali malayziyalik ekspertlarni va talabalarni universitetga jalb qilish.
Shundan soʻng, universitet maʼnaviyat va maʼrifat xonasida delegatsiya aʼzolari, Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati hamda Iqtisodiyot, Texnika, Xorijiy filologiya, Kimyoviy texnologiya, Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari ishtirokida oʻzaro hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyishga qaratilgan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya aʼzolari tomonidan  Malayziyaning Menejment va fan universiteti  hamda Urganch davlat universiteti oʻrtasida 2+2 shaklda qoʻshma ta’lim dasturlarini tashkil etish, amaliyot dasturlari, talabalar almashinuvi, professor- oʻqituvchilar malakasini rivojlantirish dasturlarini yoʻlga qoʻyish takliflari bildirildi.

На пути к укреплению отношений между Узбекистаном и Малайзией через образование и культуру
Сегодня делегация во главе с основателем и президентом Малазийского университета менеджмента и науки Мохдом Шукри посетила Ургенчский государственный университет в рамках визита в Хорезмскую область.
Для справки: Малазийский университет менеджмента и науки был создан в 2001 году. «Рейтинг QS-2023» занимает 601-е место в мировом рейтинге и 147-е место среди азиатских университетов. Это один из ведущих частных университетов Малайзии. При университете действуют многопрофильный медицинский центр «Медицинский центр МSU(Managment and Science University) » и предприятие по производству и упаковке фармацевтической продукции «МSU(Managment and Science University) Фарма». Кроме того, в университете действует презентационный центр халяльной индустрии (Международный центр халяльных исследований МSU(Managment and Science University) ).
Делегацию во главе с Мохдом Шукри приветствовали ректор УрГУ Бахром Абдуллаев, руководитель Секретариата Хорезмского областного правительства Б.Абдыримов и администрация университета.
Перед встречей в дружеском духе стороны обменялись информацией о возможностях и условиях обоих университетов. В ходе интервью Мохд Шукри пояснил цель данного визита: дальнейшее укрепление отношений между Узбекистаном и Малайзией посредством образования и культуры, в том числе реализация совместных образовательных и исследовательских программ, привлечение в университет квалифицированных малайзийских специалистов и студентов.
После этого в духовно-просветительской комнате университета состоялась встреча с участием членов делегации, представителей Хорезмской областной администрации, ректората Ургенчского государственного университета и профессорско-преподавательского состава факультета Экономики, Технологии, Иностранной филологии , Химическая технология, Физика и математика.
В ходе встречи члены делегации выступили с предложениями по созданию совместных образовательных программ 2+2 между Малазийским университетом менеджмента и науки и Ургенчским государственным университетом, программ стажировок, студенческого обмена, программ развития профессорско-преподавательского состава.
Ученые двух университетов также обсудили вопросы проведения совместной научно-исследовательской работы.