Taʼlim va madaniyat orqali Oʻzbekiston va Malayziya aloqalarini mustahkamlash yoʻlida
Bugun Malayziyaning Menejment va fan universiteti asoschisi hamda prezidenti Moxd Shukri boshchiligidagi delegatsiya Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻldi.
Ma’lumot uchun:  Malayziya Menejment va fan universiteti  2001-yilda tashkil etilgan.  “QS Rankings-2023” jahon reytingida 601-oʻrinni, Osiyo oliygohlari orasida esa 147-oʻrinni egallaydi. Malayziyaning yetakchi xususiy universitetlaridan biri hisoblanadi.  Universitet qoshida “MSU Medical Centre ” koʻp tarmoqli tibbiyot markazi  hamda “MSU Pharma ” farmasevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish va qadoqlash kompaniyasi faoliyat yuritadi. Bundan tashqari, oliygohda  halol sanoati boʻyicha taqdimot markazi (MSU International Centre for Halal Studies) mavjud.
Moxd Shukri boshchiligidagi delegatsiyani UrDU rektori Baxrom Abdullayev,  Xorazm viloyati hokimligi kotibiyat mudiri B.Abdirimov hamda universitet rahbariyati  mamnuniyat ila kutib oldi.
Doʻstona ruhdagi uchrashuv avvalida tomonlar har ikkila universitet imkoniyatlari va sharoitlari haqida oʻzaro maʼlumot almashdilar. Suhbat chogʻida Moxd Shukri mazkur tashrifning maqsadini bayon etdi:  Taʼlim va madaniyat orqali Oʻzbekiston va Malayziya aloqalarini yanada mustahkamlash, jumladan, qoʻshma ta’lim va tadqiqot dasturlarini amalga oshirish, malakali malayziyalik ekspertlarni va talabalarni universitetga jalb qilish.
Shundan soʻng, universitet maʼnaviyat va maʼrifat xonasida delegatsiya aʼzolari, Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Urganch davlat universiteti rahbariyati hamda Iqtisodiyot, Texnika, Xorijiy filologiya, Kimyoviy texnologiya, Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari ishtirokida oʻzaro hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyishga qaratilgan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya aʼzolari tomonidan  Malayziyaning Menejment va fan universiteti  hamda Urganch davlat universiteti oʻrtasida 2+2 shaklda qoʻshma ta’lim dasturlarini tashkil etish, amaliyot dasturlari, talabalar almashinuvi, professor- oʻqituvchilar malakasini rivojlantirish dasturlarini yoʻlga qoʻyish takliflari bildirildi.

On the way to strengthen relations between Uzbekistan and Malaysia through education and culture
Today, the delegation headed by the founder and president of Malaysian Management and Science University, Mohd Shukri, visited Urganch State University as part of its visit to Khorezm region.
For information: Malaysian Management and Science University was established in 2001. "QS Rankings-2023" takes the 601st place in the world ranking, and the 147th place among Asian universities. It is one of the leading private universities in Malaysia. Multidisciplinary medical center "MSU Medical Center" and "MSU Pharma" manufacturing and packaging company of pharmaceutical products operate under the university. In addition, the university has a presentation center on the halal industry (MSU International Center for Halal Studies).
The delegation headed by Mohd Shukri was welcomed by UrSU Rector Bakhrom Abdullayev, Head of Khorezm Regional Government Secretariat B. Abdirimov and the university administration.
Before the meeting in a friendly spirit, the parties exchanged information about the possibilities and conditions of both universities. During the interview, Mohd Shukri explained the purpose of this visit: to further strengthen relations between Uzbekistan and Malaysia through education and culture, including the implementation of joint educational and research programs, attracting qualified Malaysian experts and students to the university.
After that, a meeting was held in the spiritual and educational room of the university with the participation of the delegation members, representatives of Khorezm regional government, the administration of Urganch State University and professors and teachers of the Faculty of Economics, Technology, Foreign Philology, Chemical Technology, Physics, and Mathematics.
During the meeting, the members of the delegation made proposals to establish 2+2 joint educational programs between Malaysian Management and Science University and Urganch State University, internship programs, student exchange, and development programs for professors and teachers.
The scientists of the two universities also discussed issues of conducting joint scientific and research work.