Bugun, 11-sentabr kuni Urganch davlat universitetiga Xorazm viloyati rahbariyati (Viloyat hokimining qishloq va suv xoʼjaligi masalalari boʼyicha oʼrinbosari K.Sabirov) hamrohligida Isroil davlatining Netafim kompaniyasi vakili (Gregory Israilov) va Turkiyaning Veradrip kompaniyasi vakili (Karimbek Akduan) tashrif buyurishdi.
UrDU rektori B.Abdullayev bilan kechgan uchrashuvda suvni tejash va hosildorlikni oshirish maqsadida sug’orish usulini tomchilatib sug’orish usuliga o’zgartirish bo’yicha seminar tashkil qilinib,  xorijiy kompaniyalar vakillari bilan tajriba almashishdi va takliflar eshitildi.
Urganch davlat universiteti  bilan kelgusida Xorazm viloyati tashabussi bilan Isroilda joylashgan dunyodagi yetakchi  Netafim kompaniyasi, Isroilning yetakchi ta’lim muassasasi bo’lmish HTI (Holon texnologiya instituti) bilan hamkorlikda sug’orish tizimlarini yetkazib berish va o’rnatish, agrotexnik yordam ko’rsatish bo’yicha universitetda  kurslarni tashkil etish hamda mutaxassislarni jalb qilishga kelishildi.
Shu bilan birga Urganch davlat universitetida Turkiyaning Veradrip kompaniyasi bilan hamkorlikda universitet talabalarini tomchilab sug’orish bo’yicha o’qitishni yo’lga qo’yish bo’yicha muzokara olib borildi.

Representatives of Israel's Netafim and Turkey's Veradrip company visited UrSU
Today, on September 11, the representative of Israel's Netafim company (Gregory Israilov) and the representative of Turkey's Veradrip company (Karimbek Akduan) accompanied by the management of Khorezm region (K. Sabirov, deputy governor for agriculture and water management issues) visited Urganch State University.
At the meeting with UrSU Rector B.Abdullayev, a seminar on changing the irrigation method to drip irrigation in order to save water and increase productivity was organized, experiences were exchanged with representatives of foreign companies and suggestions were heard.
With Urganch State University, in the future, with the initiative of Khorezm region, the world's leading Netafim company located in Israel, HIT (Holon Institute of Technology), Israel's leading educational institution, will supply and install irrigation systems, provide agrotechnical support. It was agreed to organize courses at the university and attract specialists.
At the same time, negotiations were held at Urganch State University in cooperation with Veradrip Company of Turkey on the introduction of drip irrigation training for university students.