“Campus France–2022” hamda Fransiya-Oʻzbekiston univesitetlari II forumi tadbirlari doirasida “Barqaror rivojlanish jozibadorlik vektori sifatida” nomli konferensiya oʻtkazildi. Unda Fransiyaning nufuzli oliy taʼlim muassasalari professor-oʻqituvchilari hamda bir qator soha mutaxassislari maʼruzalari tinglandi.
Shundan soʻng, “Markaziy Osiyoda yangi mintaqaviy mobillik markazi sari: Oʻzbekistonning xalqaro ochiqlik siyosati va uning Fransiya bilan hamkorlik imkoniyatlari” nomli seminar boʻlib oʻtdi.
Oliy oʻquv yurtlari rahbarlarining Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimining jahon taʼlim makoniga integratsiyalashuvi, Fransiya universitetlari bilan hamkorlik strategiyasi, ikki mamlakat loyihalarining yaratilishi va ularning muvaffaqiyatlari mavzularidagi maʼruzalarida aloqalarning muhim jihatlari haqida soʻz bordi.
Shuningdek, ikki tomon taʼlim maskanlari rahbarlari oʻrtasida hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish va uni yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha samarali munozara olib borilib, tajriba almashildi va istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Muzokaralar natijasi oʻlaroq 10 ga yaqin anglashuv memorandumi, bitim hamda yoʻl xaritalari imzolandi.

В первый день форума было подписано около 10 документов о сотрудничестве
Конференция «Устойчивое развитие как вектор привлекательности» прошла в рамках мероприятий «Campus France-2022» и II Форума университетов Франция-Узбекистан. Здесь были прослушаны лекции профессоров и преподавателей престижных французских вузов, ряда специалистов.
После этого состоялся семинар «На пути к новому региональному центру мобильности в Центральной Азии: политика международной открытости Узбекистана и возможности сотрудничества с Францией».
На лекциях руководителей высших учебных заведений об интеграции системы высшего образования Узбекистана в мировое образовательное пространство, стратегии сотрудничества с французскими университетами, создании проектов двух стран и их успехах обсуждались важные аспекты связи.
Также между руководителями учебных заведений двух сторон состоялась плодотворная дискуссия по дальнейшему расширению сотрудничества и выводу его на новый уровень, состоялся обмен опытом и обсуждение перспективных планов.
По итогам переговоров подписано около 10 меморандумов о взаимопонимании, соглашений и дорожных карт.