“Koreya madaniyati haftaligi”ning xayrlashuv madaniy tadbiri boʻlib oʻtdi
Xabaringiz bor, 30-yanvar kuni Janubiy Koreyaning  hamkor Dongshin universiteti  vakillari: prof. An Minjo, prof. Ryu Geunchang, prof. Yoon Jaeeung, prof. Song Hanbit va 21 nafar talabalaridan iborat delegatsiya universitetimizga tashrif buyurgan edi.  Tashrif asnosida bir hafta davomida Urganch davlat universiteti va viloyatimiz taʼlim muassasalarida “Koreya madaniyati haftaligi” tadbirlari boʻlib oʻtdi.
Bugun, 4-fevral kuni UrDU Madaniyat saroyida mazkur haftalikning xayrlashuv madaniy tadbiri tashkil etildi. Tadbir avvalida UrDU rektori B.Abdullayev hamda Dongshin universiteti  oʻqituvchilarining tabrik soʻzlari tinglandi. Mehmonlar haftalik davomidagi taassurotlari bilan oʻrtoqlashib, iliq va doʻstona munosabatlar, samarali hamkorlik uchun  universitet maʼmuriyatiga va faol talaba-yoshlarga minnatdorchilik izhor qilishdi.
Shundan soʻng, madaniy tadbirning badiiy qismiga navbat berilib, Urganch davlat universiteti va Urganch davlat pedagogika instituti talabalarining chiqishlari, viloyatimizning taniqli yosh sanʼatkorlari hamda “Musiqa taʼlimi” kafedrasi o‘qituvchisi I.Karimov dirijyorligidagi Orkestr jamosi  va   “Xalq cholgʻulari” ansambli ijrosidagi oʻzbek milliy-kuy qoʻshiqlari madaniy tadbirga qizg‘in va ko‘tarinki kayfiyat baxsh etdi. Ayniqsa, UrDU va Dongshin universiteti talabalari hamkorligida namoyish etilgan “Saroy javohiri” koreys milliy serialidan parcha tadbir ishtirokchilarida iliq taassurot uygʻotdi.
Bu kabi hamkorlik aloqalari talabalarning o‘quv jarayoniga bo‘lgan qiziqishni oshiribgina qolmay, ikki davlat talabalari o‘rtasida o‘zaro ahillik va hamjihatlikda harakat qilish tushunchalarini shakllantirishda ham muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Состоялось прощальное культурное мероприятие "Недели Корейской культуры"
Как известно, 30 января представители партнерского Университета Донгшин Южной Кореи: проф. Ан Минджо, проф. Рю Гынчан, проф. Юн Джэён, проф. Сон Ханбит и 21 студент посетили наш университет. В ходе визита в течение недели в Ургенчском государственном университете и учебных заведениях нашего региона проводились мероприятия «Неделя Корейской культуры».
Сегодня, 4 февраля, во Дворце культуры УрГУ состоялось завершающее культурное мероприятие этой недели. В начале мероприятия прозвучали поздравительные слова ректора УрГУ Б.Абдуллаева и преподавателей Университета Донгшин. Гости поделились своими впечатлениями за неделю и выразили благодарность руководству университета и активным студентам за теплые, дружеские отношения и плодотворное сотрудничество.
Затем настала очередь художественной части культурного мероприятия, выступления студентов Ургенчского государственного университета и Ургенчского государственного педагогического института, известных молодых артистов нашей области, а также узбекских народных мелодичных песен, придавших культурному событию бодрое и приподнятое настроение. В частности, теплое впечатление на участников мероприятия произвел отрывок из корейского национального сериала «Жемчужина дворца», который был показан совместно со студентами УрГУ и Университета Донгшин.
Такие отношения сотрудничества не только повышают интерес студентов к образовательному процессу, но и важны для формирования представлений о взаимном согласии и сотрудничестве между студентами двух стран.