"Sog'lom hayot uchun 5000 qadam" yurish marafoni boʻlib oʻtdi
Jamiyatda sog'lom turmush tarzini shakllantirish, kasalliklarning oldini olish, aholi keng qatlamlarini, ayniqsa keksalar va yoshlarni jismoniy tarbiya va sport bilan shug'ullanishga jalb etish, ommaviy sportning inson va oila hayotidagi muhim ahamiyatini targ'ib etish maqsadida Urganch davlat universitetida doimiy tarzda ommaviy sport tadbirlari oʻtkazilib kelinmoqda.
Shu jumladan, bugun 11-aprel kuni O'zbekiston Respublikasining yangilanayotgan Konstitutsiyasiga oʻtkazilayotgan referendum munosabati bilan "Konstitutsiya meniki, seniki, bizniki,  Konstitutsiya- o‘zimizniki!" shiori ostida "Sog'lom hayot uchun 5000 qadam" yurish marafoni o‘tkazildi.
Marafon avvalida UrDU Birinchi prorektori S.Davletov soʻzga chiqib, yangilanayotgan Konstitutsiyada davlat yoshlarni  jismonan, maʼnan va intellektual jihatdan har tomonlama sogʻlom, barkamol inson boʻlib yetishishlarini taʼminlash uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishiga oid masalalarni norma sifatida belgilanayotganligi haqida toʻxtaldi.
Marafonda universitetning 4000 ming nafardan ortiq rahbar-xodimlari, professor-o‘qituvchilar va talaba-yoshlari ishtirok etdilar. Yurish marafoniga universitet sport maydonida start berildi. Ishtirokchilar shu maydonda badantarbiya mashqlarini bajarishgach, belgilangan masofani bosib o'tdilar.

Состоялся пешеходный марафон «5000 шагов за здоровую жизнь»
Спорт – залог здоровья. Это слово не произносится напрасно. Регулярные движения и спортивные упражнения защищают организм человека от различных заболеваний.
Спортивно-массовые мероприятия проводятся в целях формирования в обществе здорового образа жизни, профилактики заболеваний, привлечения широких слоев населения, особенно пожилых людей и молодежи, к занятиям физической культурой и спортом, пропаганды значения массового спорта в жизни населения. человека и семьи.
В том числе, сегодня, 11 апреля, в связи с референдумом по обновленной Конституции Республики Узбекистан прошел пеший марафон «5000 шагов за здоровую жизнь» под лозунгом «Конституция моя, ваша, наша!».
В начале марафона выступил первый проректор УрГУ С. Давлетов, который отметил, что в обновленной Конституции вопросы, связанные с созданием необходимых условий для обеспечения того, чтобы молодежь росла физически, умственно и интеллектуально здоровые и всесторонне развитые люди определяются как норма.
В марафоне приняли участие более 4000 руководителей вузов, преподавателей и студентов. На университетской спортивной площадке стартовал пеший марафон. Выполнив физическую подготовку на этом поле, участники преодолели указанную дистанцию.