“Jaloliddin Manguberdi izdoshlari” harbiy sport musobaqasi boʻlib oʻtdi
Bugun, 10-may kuni O'zbekiston yoshlar ittifoqi Urganch davlat universiteti  boshlang'ich tashkiloti tashabbusi bilan universitet sport zallarida “Jaloliddin Manguberdi izdoshlari” harbiy sport musobaqasi boʻlib oʻtdi. Unda universitetning barcha fakultetlaridan jamoalar ishtirok etdi.
Musobaqada jamoalar estafetali yugurish,  turnikda tortilish,  harbiy qurolni qismlarga ajratish va yig’ish, harbiy unvonlarni aniqlash shartlarida bellashadilar.
Natijalarga koʻra, 1-oʻrin Fizika matematika fakulteti,  2-oʻrin Jismoniy madanyat fakulteti, 3-o‘rin esa Texnika fakulteti jamoalariga nasib etdi.

A military sports competition "Descendants of Jalaluddin Manguberdi" was held
Today, on May 10, a military sports competition "Descendants of Jalaluddin Manguberdi" was held in the sports halls of the university on the initiative of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan Urganch State University. Teams from all faculties of the university took part in it.
In the competition, teams compete in relay running, horizontal bar pulling, disassembling and assembling military weapons, and determining military titles.
According to the results, the 1st place went to the Faculty of Physics and Mathematics, the 2nd place to the Faculty of Physical Culture, and the 3rd place to the teams of the Technical Faculty.