Korrupsiyaga qarshi kurashishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2025-yil 8–10-oktabr kunlari Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi tomonidan shakllantirilgan Respublika ishchi guruhi a’zolari tomonidan Xorazm viloyatida bir qator uchrashuv va tahliliy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Bugun shu doirada Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Yadgarov tomonidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ta'lim sohasida maishiy korrupsiya holatlarini oldini olish va kelib chiqish omillarini bartaraf etish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Xorazm viloyati Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi vakillari hamda viloyatdagi barcha oliy ta’lim muassasalarining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari, boʻlim boshliqlari ishtirok etdi.
Yig'ilishda davlatimiz rahbari tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy kengash yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi, maishiy korrupsiyaning kelib chiqish sabablari va joylardagi holatlar yuzasidan atroflicha so‘z yuritildi. Yuzaga kelishi mumkin boʻlgan korrupsion holatlarni oldini olish, ta’lim muassasalarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, yoshlar orasida huquqiy ongni oshirish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

A Meeting Dedicated to Combating Corruption Was Held.
From October 8 to 10, 2025, members of the Republican working group formed by the Senate’s Committee on Defense and Security Issues are conducting a series of meetings and analytical events in the Khorezm region.
Today, within this framework, a meeting was held at Abu Rayhon Beruni Urgench State University by Shuhrat Yadgarov, Head of the Anti-Corruption Department of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, Science, and Innovation, aimed at preventing cases of petty corruption in the education sector and addressing their root causes.
The meeting was attended by representatives of the Khorezm Regional Department of Higher and Secondary Specialized Education, Science, and Innovation, as well as employees and heads of the Compliance Control Departments of all higher education institutions in the region.
During the meeting, detailed discussions were held regarding the implementation of priority tasks outlined at the National Council meeting on combating corruption, the causes of petty corruption, and local situations. Important recommendations were provided on preventing potential corruption cases, ensuring transparency and openness in educational institutions, and raising legal awareness among young people.