Korrupsiyaga qarshi kurashishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
2025-yil 8–10-oktabr kunlari Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi tomonidan shakllantirilgan Respublika ishchi guruhi a’zolari tomonidan Xorazm viloyatida bir qator uchrashuv va tahliliy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Bugun shu doirada Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Yadgarov tomonidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida ta'lim sohasida maishiy korrupsiya holatlarini oldini olish va kelib chiqish omillarini bartaraf etish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Xorazm viloyati Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi vakillari hamda viloyatdagi barcha oliy ta’lim muassasalarining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari, boʻlim boshliqlari ishtirok etdi.
Yig'ilishda davlatimiz rahbari tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Milliy kengash yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi, maishiy korrupsiyaning kelib chiqish sabablari va joylardagi holatlar yuzasidan atroflicha so‘z yuritildi. Yuzaga kelishi mumkin boʻlgan korrupsion holatlarni oldini olish, ta’lim muassasalarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, yoshlar orasida huquqiy ongni oshirish bo‘yicha muhim tavsiyalar berildi.

остоялось заседание, посвящённое борьбе с коррупцией.
С 8 по 10 октября 2025 года в Хорезмской области членами Республиканской рабочей группы, созданной Комитетом Сената по вопросам обороны и безопасности, проводятся ряд встреч и аналитических мероприятий.
Сегодня в рамках этих мероприятий в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни под руководством Шухрата Ядгарова, начальника отдела по борьбе с коррупцией Министерства высшего и среднего специального образования, науки и инноваций, состоялось заседание, посвящённое предотвращению бытовой коррупции в сфере образования и устранению её причин.
В заседании приняли участие представители Хорезмского областного управления высшего и среднего специального образования, науки и инноваций, а также сотрудники и руководители отделов комплаенс-контроля всех высших учебных заведений региона.
На встрече подробно обсуждались вопросы выполнения приоритетных задач, определённых на заседании Национального совета по борьбе с коррупцией, причины возникновения бытовой коррупции и ситуация на местах. Были даны важные рекомендации по предотвращению возможных коррупционных случаев, обеспечению открытости и прозрачности в образовательных учреждениях, а также повышению правовой осведомлённости среди молодежи.