“Research Commercialization Program (RCP)” танлов грант дастури
5, 7, 12 ва 14 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Жаҳон Банки “Ўзбекистон миллий инновацион тизимини модернизация қилиш” (“MUNIS”) лойиҳасини амалга ошириш гуруҳи томонидан инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Research Commercialization Program (RCP)” танлов грант дастурига бағишланган амалий семинар ўтказилди. “INNO” технопаркда онлайн ва офлайн шаклларда ташкил этилган семинарларда жами 500 нафардан ортиқ олимлар, тадбиркорлар, инноваторлар, стартапчилар, конструктор-ихтирочилар, ахборот технологиялари мутахассислари иштирок этдилар.
RCP дастури мақсади – бизнес концепциясини мавжуд ва кичик ҳажмдаги прототип яратиш босқичидаги илмий-тадқиқот ва ишланмалар натижаларини, тижоратлаштиришга йўналтирилган лойиҳаларни молиялаштириш; тижоратлаштириш салоҳиятига эга бўлган лойиҳалар учун консультацион қўллаб-қувватлашдир.
Асосий спикерлар сифатида Жаҳон Банки халқаро экспертлари маърузалар билан қатнашдилар.
Ушбу семинарларда RCP дастури ҳақида умумий маълумот берилди, ҳамда аризаларни топшириш, уларни кўриб чиқиш тартиби, ҳамда грант шартлари ва талаблари каби масалалар қамраб олинади.
BIRD дастурининг асосий шартлари:
Грант суммаси – 1 та лойиҳага $600 000 гача;
Лойиҳа муддати ва географияси – 24 ойгача, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида;
Қўшма молиялаштириш – инвесторнинг мавжудлиги талаб этилади, инвестициянинг ҳажми грант миқдорининг камида 25%ни ташкил этиши шарт (молиялаштириш манбаи саноат ҳамкори, молиявий шерик ёки ўз маблағлари бўлиши мумкин);
Тематик соҳалар чекланмаган, лойиҳалар фанлараро характерга эга бўлиши мумкин;
Tалабгор – лойиҳанинг илмий-техник раҳбари, жисмоний шахс (Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги талаб қилинади);

Программа конкурсных грантов «Программа коммерциализации исследований (RCP)»
Всемирный банк предоставляет гранты в размере до 600 000 долларов США для финансирования научных проектов.
5, 7, 12 и 14 декабря Всемирного банка при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан прошла «Программа коммерциализации исследований» (Практический семинар, посвященный конкурсной грантовой программе). Всего в семинарах, организованных в онлайн- и офлайн-формах на территории технопарка ИННО, приняли участие более 500 ученых, предпринимателей, инноваторов, стартаперов, конструкторов-изобретателей, специалистов в области информационных технологий.
Целью программы RCP является финансирование проектов, направленных на коммерциализацию результатов научных исследований и разработок на этапе создания бизнес-концепции и мелкосерийного прототипа; занимается консультационной поддержкой проектов с потенциалом коммерциализации.
Асосий спикерлар сифатида Жаҳон Банки халқаро экспертлари маърузалар билан қатнашдилар.
На этих семинарах дается обзор программы RCP и рассматриваются такие вопросы, как подача заявок, рассмотрение и условия предоставления грантов.
Основные условия программы BIRD:
Сумма гранта – до $600 000 на 1 проект;
Продолжительность и география проекта – до 24 месяцев, на территории Республики Узбекистан;
Совместное финансирование – обязательно наличие инвестора, размер инвестиции должен составлять не менее 25% от суммы гранта (источником финансирования может быть промышленный партнер, финансовый партнер или собственные средства);
Тематические направления не ограничены, проекты могут быть междисциплинарными;
Заявитель – научно-технический руководитель проекта, физическое лицо (обязательно наличие гражданства Республики Узбекистан);