Урганч давлат университетида Ҳиндистоннинг Bharati Vidyapeeth тадқиқот ва менежмент ўрганиш институти билан ҳамкорликдаги алмашув ўқув дастурлари йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 20 апрелдаги “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора – тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-2909-сонли қарори асосида Урганч давлат университетида таълимни интернационализация килиш мақсадида Ҳиндистоннинг Bharati Vidyapeeth тадқиқот ва менежмент ўрганиш институти билан 2020 йилнинг 16 декабрь куни икки томонлама алмашув ўқув дастури меморандуми ишлаб чиқилди  ва имзоланди. Унга кўра, икки ўқув даргоҳининг профессор-ўқитувчилари томонидан магистратура ва бакалавриатура иқтидорли талабалари жами 100 нафар талабага 10 кун давомида алмашув ўқув машғулотлари олиб борилади.
УрДУ 2-босқич магистрантлари учун “Бизнесни тадқиқ қилиш усуллари”  фанидан Бхарати Видияпиит тадқиқот ва менежментни ўрганиш институти профессори  Dr.Veena Tripathi ва бакалавриат таълим йўналишлари талабаларига “Молиявий бозорлар”  фанидан профессор  Dr. Alka Dhingraлар масофадан онлайн тарзда интерактив машғулотларини ўтказмокдалар.
Шунингдек, Индиянинг Бхарати Видияпиит тадқиқот ва менежментни ўрганиш институти магистратура талабаларига “Макро ва микро экономика” фанини Урганч давлат университети Иқтисодиёт фанлари фалсафа доктори, доцент И.Ю.Руденко ва магистратура талабаларига “Статистика” фанини Иктисодиёт ва туризм факультети катта ўқитувчиси Жасур Отаевлар алмашув ўқув машғулотларини онлайн тарзда олиб бормоқдалар.
Ушбу институтлараро  алмашув ўқув дастурининг ташкилий ва техник таъминотини бўйича фаолият олиб бораётган мутахассисларнинг бирламчи чет эл тажрибаси Жахон банки Халқаро Ривожланиш Ассоциацияси томонидан молиялаштирилган “Замонавий онлайн курслар яратиш маркази” лойиҳаси доирасида шаклланган.
2020 йилнинг 21 декабридан  31 декабргача ўтказиладиган ушбу онлайн интерактив машғулотларнинг якунида Ўзбекистонлик ва Индиялик талабалар ўқув машғулотларда узликсиз қатнашган ва ўқув жараёнида берилган топшириқларни ўз вақтида бажара олган талабаларга 30 соатлик ўқув дастурини якунлаганлиги тўғрисида Ҳалқаро Сертификатлар берилиши кўзланмоқда.
Пандемия даврида, олий таълимни модернизация қилишга эхтиёж ошган  бир пайтда бундай ҳамкорликлар факат самара берадиган  ва талабаларда қизиқиш уйғотадиган омил  ҳисобланади.

Urgench State University launches exchange programs in collaboration with Bharati Vidyapeeth Research and Management Research Institute of India
Bilateral exchange with Bharati Vidyapeeth Research and Management Research Institute of India on December 16, 2020 in order to internationalize education at Urgench State University in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 20, 2017 Presidential Decree No-2909 "On measures to further develop the higher education system" a curriculum memorandum was developed and signed. According to this, professors and teachers of the two universities will conduct 10-day exchange courses for 100 talented students of master's and bachelor's degrees.
Dr. Veena Tripathi, Professor of the Bharati Vidiyapiit Research and Management Research Institute, and Master of Science in Financial Markets for undergraduate students of Urdu State University. Alka Dhingralar conducts online interactive classes remotely. Also, Bharati Vidiyapiit Research and Management Institute of India gave a master's degree in "Macro and Microeconomics" to Urgench State University, Doctor of Philosophy in Economics, Associate Professor I. Yu. Rudenko, and a master's degree in "Statistics" for senior students they conduct their classes online.
The initial foreign experience of specialists working on the organizational and technical support of this interdisciplinary exchange program was formed in the framework of the project "Center for the creation of modern online courses" funded by the World Bank International Development Association.
At the end of this online interactive course, which will be held from December 21 to December 31, 2020, students from Uzbekistan and India will be awarded International Certificates of Completion of the 30-hour curriculum. In an era of pandemics, at a time when there is a growing need to modernize higher education, such partnerships are only a factor that is effective and of interest to students.